Policja szuka dewastatorów cmentarza w Katowicach

Policja wyznaczyła 3 tys. zł nagrody za pomoc w ustaleniu sprawców dewastacji na cmentarzu parafialnym w Katowicach-Szopienicach. W nocy z piątku na sobotę wandale poważnie uszkodzili tam 72 nagrobki.

Informację o wyznaczeniu nagrody pieniężnej przez szefa katowickiej policji młodszego inspektora Pawła Szeląga przekazał we wtorek PAP rzecznik tamtejszej komendy miejskiej komisarz Jacek Pytel.

Wandale, którzy wtargnęli na cmentarz przy ul. Brynicy, zniszczyli ponad 70 nagrobków - porozbijali płyty nagrobne oraz tablice z nazwiskami zmarłych. O dewastacji cmentarza policję powiadomił proboszcz miejscowej parafii. Policjanci przyjęli, że był to akt wandalizmu, bez podtekstu religijnego czy ideologicznego. Na zdewastowanych nagrobkach nie umieszczono żadnych symboli ani haseł.

Na informacje na temat sprawców policja czeka pod numerami telefonu 32 200-2555 lub 32 200-2777, można je też wysyłać na adres ppm@katowice.ka.policja.gov.pl.

Katowicki cmentarz przy ul. Brynicy nazywany jest przez mieszkańców cmentarzem "na górce". Początki tej nekropolii sięgają lat 70. XIX wieku. Należy do miejscowej parafii św. Jadwigi Śląskiej.

«« | « | 1 | » | »»
  • Beszad
    05.02.2013 12:54
    Stare cmentarze wymagają bezwzględnego monitoringu z kamer, bo młodzież lubi te zaciszne zaułki i czuje się na nich bezkarna. Szczególną opieką powinno się otoczyć te najstarsze fragmenty, na których stoją tak piękne perełki sztuki cmentarnej, jak ta na zdjęciu... Wielka szkoda, bo Szopienice są mi szczególnie bliskie.
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.