Byli anglikanie, którzy w ostatnich latach przyjęli wiarę katolicką, stali się dla świata świadkami odwagi w poszukiwaniu prawdy i w dążeniu do widzialnej jedności Kościoła. Są oni pionierami ekumenizmu – powiedział abp Gerhard Müller z okazji pierwszej rocznicy powstania ordynariatu dla byłych anglikanów w Stanach Zjednoczonych.
Prefekt Kongregacji Nauki Wiary gościł w głównej siedzibie ordynariatu w Houston. Przyznał, że dla wielu członków tej nowej struktury nawrócenie na katolicyzm wiązało się z osobistym poświęceniem i oznaczało krok w nieznane. W jego przekonaniu ich ofiara ma jednak wielkie znaczenie dla całego Kościoła. Pokazuje bowiem, jak przy zachowaniu pełnej jedności można korzystać z bogactw innych tradycji chrześcijańskich.
Nowy prefekt watykańskiej dykasterii wyznał, że z czasem coraz bardziej się przekonuje, jak bardzo Papieżowi zależy na tym przedsięwzięciu. Byłych anglikanów zachęcił, aby pielęgnowali w sobie kulturę komunii i to nie tylko na najwyższym szczeblu, dbając o jedność z Papieżem, ale również na szczeblu lokalnym, w odniesieniu do miejscowych biskupów i parafii. Tylko w ten sposób wasze świadectwo będzie oczywiste dla wszystkich – powiedział abp Müller.
Papież przyjął na prywatnej audiencji przedstawicieli Włoskiej Federacji Motocyklowej.
Franciszek spotkał się z wiernymi na modlitwie Anioł Pański.
Symbole ŚDM – krzyż i ikona Matki Bożej Salus Populi Romani – zostały przekazane młodzieży z Korei.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Posługa musi być służbą ludziom, a nie jedynie chłodnym wypełnianiem prawa.
Dbajcie o relacje rodzinne, bo one są lekarstwem zarówno dla zdrowych, jak i chorych
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.