Do biblijnych Symeona i Anny porównał metropolita katowicki abp Wiktor Skworc osoby konsekrowane podczas uroczystej Mszy św. sprawowanej 2 lutego br., w święto Ofiarowania Pańskiego, w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach.
„Dziękujemy dziś za waszą wewnętrzną gotowość, za życie w permanentnym adwencie, w którym jesteście jak owi ewangeliczni słudzy, oczekujący na przyjście swego pana” – powiedział arcybiskup.
Do biblijnych Symeona i Anny porównał metropolita katowicki abp Wiktor Skworc osoby konsekrowane podczas uroczystej Mszy św. sprawowanej 2 lutego br., w święto Ofiarowania Pańskiego, w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach.
Metropolita katowicki dziękował osobom konsekrowanym szczególnie za modlitwę, kierując wdzięczność zarówno do wspólnot klauzurowych, jak i czynnych. Podkreślił, że ich życie nie jest jedynie działaniem, służbą, pracą, apostolstwem, ale także „pokornym przeżywaniem czasu w klasztornych kaplicach, w błaganiu Boga w intencjach Kościoła, pasterzy, duchowieństwa, wiernych świeckich i osób konsekrowanych”.
Nawiązując do hasła obecnego roku duszpasterskiego abp Skworc stwierdził, że konsekrowani są solą ziemi, jeśli swoje odejście od rodziny, dotychczasowego stylu życia, upodobań czy przywiązań, a także od siebie i własnego "ja", ukazują jako wyruszenie w drogę z Jezusem. „Jesteście solą ziemi, jeśli posłuszeństwo, ubóstwo i czystość są głęboko przeżywane, przyjmowane z radością i z takąż radością ukazywane innym, bez kamuflażu i dwuznaczności. Chodzi tu również o wierność charyzmatowi zgromadzenia, o wierność dziedzictwu wiary i pobożności” – mówił metropolita katowicki. Dodał, że osoby konsekrowane są solą dla ziemi, jeśli wypełnione są treścią i żarem Bożego słowa oraz gdy spełniają w świecie misję kapłańską, prorocką i królewską.
„Świat potrzebuje takiego świadectwa! Zwłaszcza ten, który wydaje się zatracać siebie w niewoli rzeczy, ideologii, w kulcie materii i ciała, w wolności pojmowanej jako samowola, w odrzucaniu prawdy absolutnej, natury ludzkiej, prawa naturalnego i Bożego. Bogu dzięki, że są ludzie, którzy trzymają innych przed ostatecznym upadkiem w nihilizm” – powiedział abp Skworc.
Na zakończenie zwrócił się do uczestników uroczystości: „Proszę, abyście ogrzewali świtałem swojej wiary, nadziei i miłości katowicki Kościół na progu jego II Synodu. Jak Symeon i Anna weźcie w swoje ręce dzieło synodu, ogrzewając je modlitwą i świadectwem życia” – apelował.
Obchody tegorocznego Dnia Życia Konsekrowanego trwały w Katowicach kilka godzin. Uroczystą Mszę św. pod przewodnictwem abp Skworca poprzedziło spotkanie w krypcie katedry, w programie którego znalazła się m. in. konferencja o. Krzysztofa Dyrka SJ „Obecność osób konsekrowanych w świecie i niebezpieczeństwa z tym związane”.
Po Mszy św. metropolita katowicki spotkał się z osobami konsekrowanymi w auli Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego i przy wspólnym posiłku.
We wszystkich parafiach archidiecezji odczytany został list biskupów polskich na Dzień Życia Konsekrowanego. W parafiach, w których posługują osoby konsekrowane zostały one zaproszone do udziału w głównej Mszy św. parafialnej, w czasie której odnawiały wobec całej wspólnoty parafialnej przyrzeczenia i śluby zakonne.
Posługa musi być służbą ludziom, a nie jedynie chłodnym wypełnianiem prawa.
Dbajcie o relacje rodzinne, bo one są lekarstwem zarówno dla zdrowych, jak i chorych
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.