W ogłoszonym w piątek orędziu na Wielki Post Benedykt XVI napisał, że nie należy ograniczać miłości bliźniego do solidarności lub "zwykłej pomocy humanitarnej". Papież podkreślił, że nie może być to przykazanie narzucone z zewnątrz, ale konsekwencja wiary.
W orędziu "Wiara w miłość pobudza do miłości", zaprezentowanym w Watykanie Benedykt XVI podkreślił, że wszyscy chrześcijanie, szczególnie ci prowadzący działalność charytatywną, potrzebują wiary, która rozbudzi w nich miłość i otworzy ich serca na drugą osobę.
"Zasadniczą postawą wyróżniającą chrześcijan jest właśnie miłość oparta na wierze i przez nią kształtowana" - napisał papież. Wiara jest "światłem - w gruncie rzeczy jedynym - które wciąż na nowo rozprasza mroki ciemnego świata i daje nam odwagę do życia i działania" - dodał.
Przeczytaj pełny tekst Orędzia
Położył nacisk na nierozerwalny związek między wiarą a miłością. Wyjaśnił zarazem: "z jednej strony ograniczeniem jest postawa, która kładzie tak silny akcent na pierwszeństwo i decydującą rolę wiary, że nie docenia - i niemal je lekceważy - konkretnych uczynków miłości, sprowadzając ją do ogólnikowego humanitaryzmu". "Z drugiej jednak - stwierdził - ograniczeniem jest również utrzymywanie przesadnej wyższości miłości i jej działania, i myślenie, że uczynki zastępują wiarę".
Papież zauważył, że pojawia się tendencja do ograniczania miłości bliźniego do solidarności lub zwykłej pomocy humanitarnej. Tymczasem jego zdaniem trzeba pamiętać, że największym dziełem miłości jest ewangelizacja. "Nie ma bardziej dobroczynnego, a zatem bardziej miłosiernego, działania na rzecz bliźniego niż łamanie chleba Słowa Bożego, dzielenie się z nim Dobrą Nowiną Ewangelii, wprowadzanie go w relację z Bogiem" - wskazał Benedykt XVI. W jego opinii ewangelizacja jest "największą i pełną promocją osoby ludzkiej".
Przytoczył słowa Pawła VI z encykliki "Populorum progressio" o tym, że głoszenie Chrystusa jest pierwszym i zasadniczym czynnikiem rozwoju. Przypomniał, że dzieła miłosierdzia nie są owocem głównie wysiłku człowieka i powodem do chluby, ale rodzą się z samej wiary. A "wiara bez uczynków jest jak drzewo bez owoców: te dwie cnoty wynikają z siebie nawzajem" - napisał.
Benedykt XVI przypomniał wiernym, że Wielki Post zachęca do umacniania wiary przez uważniejsze słuchanie Słowa Bożego, udział w sakramentach, post, jałmużnę i pokutę. "Wiara poprzedza miłość, ale okazuje się autentyczna tylko wtedy, gdy miłość jest jej uwieńczeniem" - podkreślił papież.
Nazwał to „kwestią sprawiedliwości”, bardziej, aniżeli hojności.
Dla chrześcijan nadzieja ma imię i oblicze. Dla nas nadzieja to Jezus Chrystus.
Ojciec święty w przesłaniu do uczestników spotkania pt. „Dobro wspólne: teoria i praktyka”.