Spotkanie patriarchów Gruzji i Moskwy

Patriarcha gruziński Ilia II spotkał się w Moskwie z Cyrylem I. Prawosławni duchowni rozmawiali m.in. o poprawie stosunków pomiędzy Rosją i Gruzją.

Ilia II wyraził nadzieję, że przy sprzyjających działaniach „mądrych ludzi” z obydwu stron uda się przywrócić Gruzji jedność jej terytorium, zwłaszcza powrót ziem Abchazji i Osetii. Ze swej strony patriarcha Cyryl podkreślił, że patriarchaty moskiewski i gruziński pozostają w jedności kanonicznej, obydwa Kościoły mają relacje braterskie. Dlatego od wizyty patriarchy gruzińskiego w Moskwie oczekuje poprawy wzajemnych stosunków rosyjsko-gruzińskich. Na znak owych braterskich stosunków zwierzchnik rosyjskiego prawosławia przekazał Gruzinom prawosławnym cząstkę relikwii czczonego przez prawosławnych św. Aleksandra Newskiego. Uhonorował go również nagrodą Fundacji Jedności Narodów Prawosławnych, którą Ilia II otrzymał 21 stycznia w soborze katedralnym Chrystusa Zbawiciela razem z prezydentem Libanu Michelem Sleimanem.

Na spotkaniu z Władimirem Putinem Ilia II, jak sam się wyraził, poruszył problemy, które niepokoją naród gruziński. Jego zdaniem wzajemne relacje rosyjsko-gruzińskie w ostatnich latach są trudne i pozbawione normalności.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama