Benedykt XVI modlił się w niedzielę o położenie kresu masakrom ludności cywilnej i przemocy w trwających na świecie konfliktach. Podczas spotkania z wiernymi na południowej modlitwie Anioł Pański papież apelował o "odwagę dialogu i negocjacji".
"Chciałbym dołączyć modlitwę o pokój i o to, aby podczas różnych konfliktów, które niestety trwają, zakończyły się masakry bezbronnych cywilów; by położono kres przemocy i znaleziono odwagę dialogu i negocjacji" - powiedział Benedykt XVI zwracając się do wiernych zgromadzonych na Placu świętego Piotra.
W rozważaniach, w związku z zainaugurowanym w piątek Tygodniem Modlitw o Jedność Chrześcijan papież podkreślił, że inicjatywa ta jest zawsze mile widziana przez wiernych i wspólnoty, ponieważ "rozbudza we wszystkich pragnienie i zaangażowanie duchowe na rzecz pełnej jedności".
Zwrócił uwagę na znaczenie zorganizowanego na przełomie roku w Rzymie spotkania ekumenicznej wspólnoty z Taize z udziałem tysięcy młodych ludzi z całej Europy.
"Zachęcam wszystkich do wspólnej modlitwy, abyśmy mogli dokonać tego +Czego Bóg od nas oczekuje?+, jak głosi tegoroczny temat obchodów tygodnia, zaproponowany przez wspólnoty chrześcijańskie Indii" - powiedział Benedykt XVI. Jak podkreślił, chrześcijanie z Indii wzywają do "zdecydowanego podążania ku widzialnej jedności wszystkich chrześcijan i przezwyciężenia, jako bracia w Chrystusie, wszelkiego rodzaju niesprawiedliwej dyskryminacji" - powiedział Benedykt XVI.
O Tygodniu Modlitw o Jedność Chrześcijan papież mówił też zwracając się do Polaków.
"Naszą odpowiedzią niech będzie modlitwa, szczery, ekumeniczny dialog, poszukiwanie prawdy, gesty zrozumienia i pojednania. Niech Duch Święty zjednoczy nas we wspólnym wyznawaniu wiary i sprawi abyśmy wszyscy stanowili jedno. Waszym ekumenicznym dążeniom z serca błogosławię" - powiedział po polsku.
Papież o potrzebie mądrego połączenia w naszym życiu pracy i modlitwy.
Przesłanie do uczestników Zgromadzenia Metropolitalnego Archieparchii Bizantyjskiej w Pittsburghu.
Papież potwierdził swoją bliskość i solidarność z ludnością palestyńską
Potwierdza: chce wziąć udział w obchodach 1700. rocznicy Soboru Nicejskiego.
Jedność między wierzącymi w Chrystusa jest jednym ze znaków Bożego daru pocieszenia.
To odpowiedź na prośbę Leona XIV, by „działać, jak najszybciej”.
Przebywający na urlopie Papież zatwierdził dziś kilka ważnych nominacji.