Kleryk na weekend

Ruszyła akcja: "Zostań klerykiem na weekend"

W kieleckim seminarium od 18 do 20 stycznia trwa weekend powołaniowy – 35 młodych mężczyzn zamieszkało w seminarium na kilka dni. Projekt pn. „Kleryk to… Zostań nim na weekend i zobacz sam” jest realizowany po raz trzeci. Sześciu uczestników projektu z 2012 r. rozpoczęło w bieżącym roku akademickim studia w WSD.
Za uczestnikami jest już spotkanie z ks. rektorem Grzegorzem Kaliszewskim, poznawanie zakamarków starego gmachu seminarium, wspólne modlitwy. Jeszcze dzisiaj uczestnicy, podzieleni na dwie grupy, pójdą z klerykami do Domu Księży Emerytów, aby zobaczyć jak wygląda życie kapłanów na emeryturze i pomóc klerykom w pracach na rzecz DKE oraz do kieleckiego Karmelu na Kawetczyźnie, gdzie mieszkają klauzurowe karmelitanki. Wieczorem - spektakl Teatru WSD pt. „Dziady 5” oraz spotkanie podczas Nieszporów z bp. Kazimierzem Gurdą.

Uczestnicy „weekendu powołaniowego” to głównie uczniowie szkół średnich, gimnazjów, ale i studenci. Zwracają uwagę na otwartość seminarium, alumnów i profesorów.

Jutro czeka ich pobudka o 6. rano, 6.30 jutrznia, 7.00 – Msza św., a potem kolejne zajęcie przewidziane zgodnie z harmonogramem kleryckich zajęć w WSD, np. odśnieżanie. Będzie także spotkanie z ojcem duchownym.

Uczestnicy projektu powołaniowego pochodzą z różnych stron diecezji kieleckiej, m.in. z Łopuszna (najwięcej - 9 osób), Tokarni, Imbramowic, Krasocina, Kurzelowa, Kozłowa Małogoskiego, Kielc. Wielu z nich to ministranci. Dla niektórych będzie to pierwsze zetknięcie z rzeczywistością seminaryjną, dla innych kolejne spotkanie ze wskazanego cyklu. Sześciu zostało klerykami w roku akademickim 2012/2013.

Spotkania od początku cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem. W dwóch poprzednich, zrealizowanych w roku akademickim 2011/2012, wzięło udział 76 osób.

Ks. dr Grzegorz Kaliszewski – rektor seminarium - w trosce o powołania planuje podczas tegorocznych marcowych rekolekcji maturzystów na Jasnej Górze, ok. 20-minutowe świadectwa i krótkie konferencje powołaniowe. Zapowiada także uatrakcyjnienie formuły Dnia Seminaryjnego, który odbędzie się 11 maja 2013 r.

W WSD studiuje blisko 70 studentów, w tym 14 na pierwszym roku, W 2011/2012 studia na pierwszym roku WSD zaczynało 8 kleryków.


 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama