Ekumeniczne zbliżenie w Egipcie

Już wkrótce w Egipcie może się pojawić nowa instytucjonalna płaszczyzna współpracy tamtejszych wyznawców Chrystusa: Rada Chrześcijańskich Kościołów Egiptu.

Poinformował o tym za pośrednictwem agencji Fides bp Kamal Fahim Awad Hanna z Aleksandrii. Koptyjskokatolicki hierarcha sprecyzował, że rada może się ukonstytuować już przy okazji Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan (18-25 stycznia). 

W ostatnich miesiącach zacieśniła się współpraca różnych wyznań obecnych nad Nilem. Odbyto ponad dziesięć spotkań ekumenicznych poświęconych m.in. rozeznaniu sytuacji społecznej i politycznej po „arabskiej wiośnie”. Chodzi głównie o to, by egipscy wyznawcy Chrystusa zaczęli stanowić realną i jednolitą siłę społeczną. Integracji sprzyjała też zmiana na stanowisku papieża prawosławnych Koptów, którzy stanowią większość wśród tamtejszych chrześcijan. 

Znamienne, że nowy patriarcha Teodor II spotkał się w tych dniach z prefektem Kongregacji dla Kościołów Wschodnich, kard. Leonardo Sandrim, a wcześniej osobiście złożył świąteczne życzenia zwierzchnikom tych wspólnot, które stosują kalendarz gregoriański. „Przy tej okazji patriarcha wyraził pragnienie spotykania się w tym gronie przynajmniej raz w miesiącu” – powiedział bp Awad Hanna, cytując słowa koptyjskiego papieża: „Kwestie doktrynalne należy zostawić teologom, a my jako pasterze powinniśmy okazać sobie nawzajem braterstwo i miłość”.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama