Tymczasowy kościół katedralny zostanie wybudowany w stolicy Haiti.
Archidiecezja Port-au-Prince już ponad 20 lat czeka na swoją katedrę, która uległa zniszczeniu w pożarze w 1991 r. A chociaż powstały ambitne plany odbudowy tego najważniejszego kościoła kraju, to jednak piętrzące się trudności, zwłaszcza finansowe, spotęgowane przez skutki ostatniego tragicznego trzęsienia ziemi, nie pozwalają na ich rychłą realizację. Haiti jest jednym z najbiedniejszych krajów świata.
Archidiecezja poinformowała jednak, że na miejscu starej katedry rozpoczęto prace przy budowie kościoła tymczasowego. Będzie on pełnić wszystkie funkcje liturgiczne aż do czasu pełnego zakończenia odbudowy świątyni docelowej pod wezwaniem Matki Bożej. Tymczasowy budynek pomieści ok. 2 tys. osób i będzie kosztował ok. miliona dolarów. Prace powinny zakończyć się w drugiej połowie roku.
Budowla będzie miała charakter wielofunkcyjny. W pierwszym rzędzie ma służyć wiernym jako katedra przez cały okres przejściowy, będzie jednak używana również do innych celów. Trudno na razie powiedzieć, kiedy zostanie wybudowany kościół docelowy. Szacuje się, że realizacja istniejącego projektu, wyłonionego w drodze konkursu, kosztować będzie 40 mln dolarów.
Franciszek przyjął podopiecznych Kliniki Onkologii i Hematologii Dziecięcej we Wrocławiu.
Spotkanie odbędzie się w Sali Konsystorza 3 lutego, w obecności papieża Franciszka.
W słowie do Polaków Papież przypominał o potrzebie ochrony życia i dzieci.
Ich daty opublikowało watykańskie Biuro Celebracji Liturgicznych.