Laickość, która eliminuje religię z życia, komercjalizacja świąt i apel o odnowę życia społecznego – to tylko niektóre tematy homilii głoszonych przez polskich biskupów podczas liturgii w uroczystość Bożego Narodzenia.
Abp Józef Michalik na Mszy w Przemyślu ostro skrytykował zapis w Konwencji w sprawie przemocy wobec kobiet, mówiący, że bierze się ona z kultury, tradycji i religii. „Niech mi pokaże którykolwiek z tych ludzi, którzy wymyślili to wielkie kłamstwo historyczne, w którym miejscu Ewangelia mówi o przemocy, gdzie Kościół zachęca do przemocy. To jest dramat zakłamywania. Myślę, że dzisiaj też jesteśmy świadkami, że lansuje się, próbuje się to wmówić ludziom. Jest to wyraźny atak na tradycyjny model rodziny” – mówił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.
Pasterce w Kazimierzu Dolnym przewodniczył abp Stanisław Budzik, który z niepokojem mówił o komercjalizacji świąt Bożego Narodzenia. „Wiarę chrześcijańską spycha się coraz bardziej do sfery prywatnej i usuwa z przestrzeni publicznej. Religijne święta zamieniają się w kolejną okazję do konsumpcji i zabawy. W takiej sytuacji ginie to, co istotne w świętach Bożego Narodzenia, w ich przesłaniu, tak istotnym dla człowieka i dla świata” – stwierdził metropolita lubelski.
O zaprzestanie jałowych sporów i odnowę życia społecznego, aby „w centrum uwagi było dobro wspólne, a nie dobro danej partii lub ugrupowania politycznego” zaapelował z kolei kard. Stanisław Dziwisz podczas Pasterki sprawowanej w katedrze na Wawelu.
Kard. Kazimierz Nycz podczas dzisiejszej Mszy w katedrze św. Jana w Warszawie zachęcił natomiast do przeciwstawiania się laickości, która próbuje wyeliminować religię z życia ludzi i społeczeństw.
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.