Prymas: Bóg nie zagraża wolności i demokracji

„Bóg nie jest żadnym zagrożeniem dla wolności człowieka, dla demokracji, dla równości. Nie może być takim zagrożeniem, bo przynosi ze sobą pokój, miłość i prawdziwą radość” – mówił prymas Polski abp Józef Kowalczyk podczas Mszy św. pasterskiej sprawowanej o północy w Bazylice Prymasowskiej w Gnieźnie.

W swoim słowie metropolita gnieźnieński podkreślił, że tajemnica Bożego Narodzenia wnosi w nasz świat wezwanie do odwagi i radości. Dziś – tak samo jak przed dwoma tysiącami lat – staje przed nami Boży posłaniec i woła: nie bójcie się!

„W tych Bożych słowach, skierowanych do człowieka od samego początku, słyszymy przesłanie miłości i pokoju. I tak pozostanie już na zawsze. Ilekroć przestraszycie się współczesnego świata, ilekroć przytłoczy was doświadczenie codzienności, ilekroć pomyślicie, że Boga nie ma, tyle razy wracajcie do tajemnicy Bożego Narodzenia” – mówił prymas.

Podkreślił również, że tylko Bóg, narodzony w ubogiej stajni, nie przyjęty przez swoich, jest gwarantem pięknego i szczęśliwego życia. Przychodzi do nas w tak zwyczajny i nieprzewidywalny sposób właśnie po to, żeby człowieka nie przestraszyć, żeby człowiek nie lękał się tego spotkania.

„Nie bójcie się tej relacji! – apelował prymas. – Nie bójcie się Jego obecności w Waszym życiu! Pozwólcie Mu przychodzić do waszych rodzin, miejsc pracy, urzędów, szkół i uczelni. On nie jest żadnym zagrożeniem dla wolności człowieka, dla demokracji, dla równości. Nie może być takim zagrożeniem, bo przynosi ze sobą pokój, miłość i prawdziwą radość” – mówił hierarcha.

Na koniec metropolita gnieźnieński życzył, aby „orędzie pokoju, przekazane ludziom przez narodzenie Bożego Syna, stało się źródłem odnowy życia w rodzinach, w życiu osobistym i społecznym”.

„Niech nowonarodzony Jezus uczyni nas świadkami swojej miłości – tej miłości, która skłoniła Go do ogołocenia się z Boskiej chwały. Światło tej nocy, jaśniejące bardziej niż dzień, niech rozjaśnia przyszłość i kieruje kroki ludzkości na drogę pokoju. Niech nie zabraknie też gestu solidarności wobec tych, którzy przeżywają te dni w samotności i cierpieniu. W trwającym Roku Wiary na nowo możemy zadziwić się tajemnicą Wcielenia. Przychodzącego Chrystusa trzeba nam szukać z wiarą i odwagą” – apelował na koniec abp Józef Kowalczyk.

Pełna treść homilii prymasa Polski dostępna jest na stronie www.prymaspolski.pl

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg