Islamiści, którzy opanowali północ afrykańskiego Mali, w niedzielę niszczyli kolejne mauzolea sufickich świętych pozostałe w mieście Timbuktu, którego zabytki znajdują się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.
"W Timbuktu nie pozostanie ani jedno mauzoleum. Allahowi się one nie podobają" - oświadczył agencji AFP Abu Dardar, z ugrupowania Obrońcy Wiary, które kontroluje Timbuktu wspólnie z Al-Kaidą Islamskiego Maghrebu (AQMI).
Niszczenie zabytków w Timbuktu, zwanym miastem 333 świętych, potwierdzają mieszkańcy, którzy mówią, że islamiści niszczą obiekty religijne posługując się kilofami. Wznoszą przy tym okrzyki: "Allah jest wielki". Oddawanie czci świętym islamiści uważają za bałwochwalstwo.
Cztery mauzolea zniszczone w niedzielę miały wartość historyczną, ale nie były umieszczone na liście światowego dziedzictwa UNESCO.
W lipcu i październiku islamiści zdewastowali inne cenne mauzolea, m.in. znajdujące się na terenie największego meczetu miasta. Niektóre z nich pochodziły z XIV wieku.
W 1988 r. UNESCO uznało mauzolea, meczety i manuskrypty z Timbuktu za pomniki światowego dziedzictwa kultury. 28 czerwca organizacja umieściła miasto na liście zagrożonych zabytków, uznając, że działalność islamistów stanowi niebezpieczeństwo dla tych obiektów.
Z kolei w piątek islamiści w Gao, na północnym wschodzie Mali, odcięli w imię szariatu (islamskiego prawa) ręce dwóm domniemanym złodziejom. Zapowiedzieli, że w najbliższym czasie przeprowadzą kolejne takie amputacje. Pod koniec lipca członkowie Obrońców Wiary publicznie ukamienowali w mieście Aguelhok, na północnym wschodzie, parę, która miała dzieci bez ślubu. Od sierpnia w różnych miejscowościach północnego Mali doszło do niezliczonych przypadków chłosty dla par żyjących bez ślubu, osób pijących alkohol czy palących tytoń.
W czwartek Rada Bezpieczeństwa ONZ jednomyślnie przyjęła francuski projekt rezolucji, autoryzującej rozmieszczenie sił międzynarodowych pod dowództwem afrykańskim w Mali.
Zadaniem tych sił, które będą się nazywać AFISMA, będzie udzielanie pomocy siłom bezpieczeństwa Mali w odzyskaniu kontroli nad terytoriami opanowanymi przez Al-Kaidę i innych islamistów. Ponadto państwa członkowskie ONZ zostały upoważnione do pomocy w odbudowie sił bezpieczeństwa w Mali, którym międzynarodowe siły afrykańskie będą pomagać w operacjach na północy.
Zaapelował o większą możliwość zaangażowania ich na kierowniczych stanowiskach.
Papież: - Kiedy spowiadam, pytam penitentów, czy i jak dają jałmużnę.
„Każe płacić nieszczęśliwym ubogim, którzy nie mają niczego, rachunek za brak równowagi”.
Czy za drugim razem będzie lepiej?- zastanawia się korespondent niemieckiej agencji katolickiej KNA.
Papież Franciszek po raz kolejny podkreślił znaczenie jedności chrześcijan.
Papież przyjmujął na audiencji kierownictwo Fundacji Papieskiej Gwardii Szwajcarskiej.