W tydzień po tragedii w Newtown biskupi katoliccy w USA wystąpili w piątek z apelem do polityków o wprowadzenie lepszej kontroli nad dostępem do broni palnej i właściwe sprawdzanie zdrowia psychicznego osób, które ją nabywają.
"Ta tragedia wywołała na nowo dyskusje na temat kroków, jakie można uczynić dla szerzenia kultury ochrony życia niewinnych istot" - czytamy w deklaracji Konferencji Biskupów Stanów Zjednoczonych.
Powołują się na dokument Papieskiej Rady Iustitia et Pax w sprawie międzynarodowego handlu bronią z 2006 roku, który wzywa do "stosowania ścisłej kontroli broni, bez ograniczania niczyich praw".
Amerykańscy biskupi wskazują także na odpowiedzialność twórców i producentów gier wideo, filmów i programów telewizyjnych.
"Powinni zdać sobie sprawę, w jakim stopniu ich dążenie do zysku doprowadziło do rozpowszechnienia tych rozrywek, których twórcy wykorzystują niedojrzałość naszej młodzieży" - upominają biskupi.
Członkowie Episkopatu USA zadeklarowali jednocześnie poparcie dla środków, które prowadziłyby do rzeczywistej kontroli sprzedaży i używania broni palnej w USA i ograniczyły dostęp do broni półautomatycznej (typu bojowego i myśliwskiego).
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.