Gorącą dyskusję wywołał wystrój szopki w kościele we Florencji, którą proboszcz określił jako wymierzoną w "laicki fanatyzm". Obok zdjęć Hitlera i Stalina, umieszczono tam portrety współczesnych intelektualistów uznanych za wrogów Kościoła.
W szopce pojawiły się zdjęcia m. in. komunistycznego przywódcy Chin Mao Zedonga a także osób obecnych w życiu publicznym we Włoszech: 90-letniej znanej astrofizyk i popularyzatorki nauki Margherity Hack, pisarza Corrado Augiasa, teologa - dysydenta i zarazem krytyka Watykanu i papieża Benedykta XVI Vito Mancuso, matematyka i zdeklarowanego ateisty Piergiorgio Odifreddiego.
Wokół widnieją napisy: "materializm" i "relatywizm", fotografie bombowców oraz zburzonych wieżowców World Trade Center w Nowym Jorku. Powyżej znajdują się zaś słowa Woltera: "zmiażdżcie nikczemność", czyli odnoszące się do Kościoła hasło antyklerykałów.
Proboszcz parafii San Felice in Piazza ksiądz Gianfranco Rolfi wobec oburzenia i zdumienia, jakie wywołała jego inicjatywa, powiedział dziennikarzom: "Musimy przygotować się na to, że zostaniemy zmiażdżeni, poniżeni i znieważeni przez te osoby". "To oni dominują w kulturze, gospodarce, finansach" - dodał ksiądz Rolfi, były wykładowca historii Kościoła.
Kapłan, cytowany przez agencję Ansa, broni swej kontrowersyjnej koncepcji szopki mówiąc, że ma prawo wyrazić to, co myśli.
Przeczytaj komentarz: Hitler zamiast pastuszków, szopka zamiast stajenki
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.