„Do wezwania, by człowiek nauki był świadkiem prawdy, dobra i piękna, dochodzi dziś jeszcze jedno, bardzo często spotykające się nawet z prześladowaniem. To wezwanie do bycia świadkiem racjonalności”.
To opinia, którą abo Wiktor Skworc wygłosił podczas konferencję do uczestników dnia skupienia dla nauczyciel akademickich. Metropolita katowicki stwierdził, że z ludźmi nauki, a przede wszystkim z ich pracą, którą Jan Paweł II nazwał „posługą myślenia”, należy wiązać trzy podstawowe kategorie: prawdy, dobra i piękna. „Wszystkie trzy mają wymiar etyczny, wzywający” – zaznaczył abp Skworc. Wskazał, że poszukiwanie prawdy powinno rodzić dobro i piękno i do nich prowadzić. „Nie ulega wątpliwości, że te wartości są nie tylko głęboko humanistyczne, co również chrześcijańskie i Boże” – mówił kaznodzieja. Stwierdził, że są to podstawy cichego świadectwa, dzięki któremu ludzie zadają sobie ważne pytania, a serca kierują ku wartościom niepospolitym.
„Do tego wezwania, by człowiek nauki był świadkiem prawdy, dobra i piękna, dochodzi dziś jeszcze jedno wezwanie, bardzo często spotykające się nawet z prześladowaniem. To wezwanie do bycia świadkiem racjonalności” – powiedział metropolita katowicki, zawracając uwagę, że racjonalność jest tym bardziej konieczna, im bardziej zalewa nas fala pseudonauki, „zaś ona sama staje się towarem na sprzedaż, która na rynku – przywołując myśl ks. prof. Hellera - usiłuje zmienić ideę uniwersytetu w zbiór przepisów, sprawozdawczość i rachunek ekonomiczny”.
Abp Skworc skonstatował, że chyba nikt nie spodziewał się, że dziś, w wieku rozumu, trzeba będzie o niego walczyć przeciw wszystkim irracjonalizmom. „Niech wasza praca naukowa będzie świadectwem, znakiem wyższych wartości, rodzącym pytania najważniejsze, prowadzącym innych do wartości niepospolitych” – apelował do zgromadzonych nauczycieli akademickich. „Niech złączy się także z cichym, ale stanowczym, przepowiadaniem Jezusa, Jego miłości do każdego człowieka. Tak bardzo będą nam o tym przypominać nadchodzące święta Bożego Narodzenia”. Życzył też pracownikom nauki radości, która ma swoje źródło w Bogu.
Konferencję do uczestników dnia skupienia dla nauczycieli akademickich wygłosił światowej sławy kosmolog ks. prof. Michał Heller, laureat Nagrody Templetona, przyznawanej za pokonywanie barier między nauką a religią. Mówił m. in. o logice istniejącej we Wszechświecie, wskazując na wynikające stąd pytania i odpowiedzi.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.