Bliska beatyfikacja Pawła VI?

Zarówno komisja teologów, jak i kardynałowie i biskupi – członkowie Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych opowiedzieli się za uznaniem heroiczności cnót Pawła VI,(Giovanni Battisty Montiniego) papieża, który przewodniczył trzem z czterech sesji II Soboru Watykańskiego i rządził Kościołem w latach 1963-1978 – donosi na portalu vaticaninsider Andrea Tornielli.

Podczas posiedzenia kardynałów i biskupów – członków watykańskiej „fabryki świętych” 10 grudnia wszyscy obecni jednogłośnie przyjęli Positio – to znaczy dokumentację procesu i opowiedzieli się za heroicznością cnót papieża Montiniego – donosi Tornielli. Wcześniej pozytywną opinię wyrazili teologowie Kongregacji. Jak zaznacza, w najbliższy czwartek, 20 grudnia, podczas papieskiej audiencji dla prefekta Kongregacji, kard. Angelo Amato można oczekiwać promulgacji przez Ojca Świętego dekretu o heroiczności cnót Pawła VI.

Do beatyfikacji konieczny jest także dekret o cudzie. Postulator sprawy Pawła VI, ks. Antonio Marrazzo wybrał niewytłumaczalne naukowo uleczenie dziecka jeszcze w łonie matki, przed siedemnastu laty w Kalifornii. W okresie rozwoju płodowego lekarze stwierdzili u niego poważne problemy i ze względu na występujące w takich przypadkach zaburzenia mózgowe sugerowali aborcję. Jednakże kobieta chciała urodzić dziecko i prosiła o wstawiennictwo Pawła VI, papieża, który w 1968 roku wydał encyklikę „Humanae vitae”. Dziecko urodziło się bez problemów. Jednakże na orzeczenie trwałości wyleczenia oczekiwano, aż osiągnie 15 rok życia. Inny przypadek dotyczy zakonnicy, chorej na nowotwór.

Włoski watykanista twierdzi, że Benedykt XVI jest osobiście zainteresowany przebiegiem procesu beatyfikacyjnego papieża, który mianował go arcybiskupem Monachium, a następnie kardynałem. Beatyfikacja Pawła VI mogłaby się doskonale wpisywać w Rok Wiary, tym bardziej, że poprzedni Rok Wiary ogłosił w 1967 roku właśnie papież Montini.

Paweł VI - Giovanni Battista Montini urodził się 26 września 1897 r. w lombardzkim miasteczku Concesio koło Brescii. Jego ojciec Giorgio był dziennikarzem i propagował społeczną naukę Kościoła, działał we Włoskiej Akcji Katolickiej, był parlamentarzystą. Święcenia kapłańskie G. B. Montini przyjął 28 maja 1920 r. w Brescii, po czym kontynuował naukę i studia w Mediolanie i Rzymie, m.in. w Papieskiej Akademii Kościelnej, kształcącej dyplomatów watykańskich.

W maju 1923 r. rozpoczął pracę w nuncjaturze apostolskiej w Warszawie jako sekretarz nuncjusza abp. Lorenzo Lauriego. W Polsce spędził niespełna pół roku, poznawał kraj (był m.in. na Jasnej Górze), uczył się języka, ale częste przeziębienia, spowodowane surowym klimatem i słabym zdrowiem, sprawiły, że musiał wrócić do Włoch.

W Rzymie ks. Montini rozpoczął pracę w Sekretariacie Stanu, będąc jednocześnie m.in. asystentem kościelnym sekcji akademickiej Włoskiej Akcji Katolickiej (1925-33) i krajowym moderatorem (kapelanem) Federacji Studentów Włoskich Uniwersytetów Katolickich (FUCI). W 1937 r. został substytutem do spraw zwyczajnych w Sekretariacie Stanu, którym kierował wówczas kard. Eugenio Pacelli (późniejszy papież Pius XII). W latach II wojny światowej był odpowiedzialny za pomoc i opiekę nad uchodźcami.

«« | « | 1 | 2 | 3 | 4 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg