11 anglikańskich zakonnic ogłosiło swą konwersję na katolicyzm. Jest wśród nich była pastorka s. Patricia Ann, która już wcześniej zrezygnowała po namyśle z kapłańskiej posługi. Jak zaznacza, jej przypadek w gronie anglikańskich kobiet-duchownych nie jest odosobniony.
Siostry-konwertytki należą do wspólnoty Maryi Panny w Wantage w hrabstwie Oxfordshire. Wyznanie wiary katolickiej złożą 1 stycznia i zostaną włączone do ordynariatu dla byłych anglikanów w Wielkiej Brytanii jako wspólnota Sióstr Najświętszej Maryi Panny. Dołączą do nich trzy inne zakonnice, które już wcześniej nawróciły się na katolicyzm.
Przez pierwszych sześć tygodni po konwersji wspólnota będzie się uczyła katolickiego życia zakonnego w jednym z klasztorów benedyktyńskich. Dalszy los sióstr jest jednak niepewny. Muszą bowiem opuścić rodzimy klasztor, gdzie pozostało 30 zakonnic anglikańskich. Nie mają też żadnych środków do życia.
Jak wyznała przełożona klasztoru, s. Angela Winsome, która również zdecydowała się na konwersję, dyskusja nad przyjęciem wiary katolickiej rozpoczęła się we wspólnocie przed trzema laty. Przełomowym wydarzeniem było utworzenie przez Benedykta XVI ordynariatu. Był to proroczy gest, umożliwiający spełnienie pragnień wielu pokoleń anglikanów i katolików, którzy modlili się o zjednoczenie Kościoła – oświadczyła s. Winsome.
Zdaniem przełożonego brytyjskiego ordynariatu konwersja sióstr ma wielkie znaczenie symboliczne. Klasztor w Wantage zawsze bowiem odgrywał istotną rolę w Kościele anglikańskim. Powstał on z inspiracji Ruchu Oksfordzkiego, założonego przez bł. Johna Henry’ego Newmana, i zawsze modlił się o jedność chrześcijan – przypomniał ks. Keith Newton.
Papież: - Kiedy spowiadam, pytam penitentów, czy i jak dają jałmużnę.
„Każe płacić nieszczęśliwym ubogim, którzy nie mają niczego, rachunek za brak równowagi”.
Czy za drugim razem będzie lepiej?- zastanawia się korespondent niemieckiej agencji katolickiej KNA.
Papież Franciszek po raz kolejny podkreślił znaczenie jedności chrześcijan.
Papież przyjmujął na audiencji kierownictwo Fundacji Papieskiej Gwardii Szwajcarskiej.