Minister nauki o krzyżu na uczelni

Kudrycka: Uczelnie świeckie nie powinny identyfikować się z jednym wyznaniem

Na temat skandalu w bydgoskiej uczelni, której rektor usunął krzyż z sali posiedzeń senatu, mówiono w środowym programie TVP1 „Polityka przy kawie”. Gość programu, minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbara Kudrycka, wsparła decyzję rektora bydgoskiego uniwersytetu. Powiedziała: „Jestem przekonana, że gdyby senat uniwersytetu miał opiniować decyzję rektora, to zaopiniowałby ją pozytywnie. Z prostego powodu: mamy w Polsce system szkolnictwa wyższego, w którym mamy uczelnie świeckie i uczelnie katolickie – KUL czy UKSW. One mają, z mojego punktu widzenia, pełne prawo, żeby wykorzystywać symbole katolicyzmu, a przede wszystkim krzyż. Natomiast uczelnie świeckie powinny starać się być uczelniami, które są otwarte na wszystkie religijne wyznania i nie ograniczać się tylko do jednego”. Minister uważa, że z krzyżem nie należy walczyć, jednak, jak stwierdziła, „uczelnie świeckie powinny być otwarte dla każdego, na każde wyznanie i w związku z tym nie powinny identyfikować się z jednym”.

Przeczytaj komentarz Neutralność pani minister

«« | « | 1 | » | »»
 • czytelnik
  07.12.2012 11:57
  Na niektórych wydziałach UW już nawet opłatkiem w tym roku boją się dzielić, bo może ktoś kogoś na trwałe "nie lubi" i co wtedy, jeśli nie chce mu przebaczyć?Przecież woli hodować "nielubienie" niż polską tradycję.
  Cud,że choinki jeszcze pozwalają stawiać.
  Żal niekiedy słuchać naszych wychowawców akademickich.
 • czytelnik
  07.12.2012 12:11
  A jakoś herb Uniwersytetu Warszawskiego do tej pory nikomu nie wadzi, a może to wynika z totalnej niewiedzy co do jego carskiej prowieniencji? Może niektórzy się ockną, bo jak widać nie wszystkie symbole są tak skwapliwie usuwane. Rosyjskie trwają "niezłomnie", nie mówiąc nawet o pomnikach ku czci Armii Czerwonej.
 • Jan
  14.05.2013 21:24
  pod pozorem tolerancji niszczy się chrzescijanstwo i kulturę europejską - zydzi niszczą wszystko krok po kroku wprowadzając swój dyktat NWO
 • JAWA25
  01.06.2017 12:01
  zdjęcie krzyża jest "skandalem", nie np. używanie go do celów polityki
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.