Czy bierzemy na poważnie słowa Jezusa, że „mamy być solą ziemi”? To pytanie stawia nowy program duszpasterski. Kościół w Polsce rozpoczął jego realizację wraz z pierwszą niedzielą Adwentu.
Na konieczność świadczenia o tym, że żyjemy w jedności z Bogiem oraz że jesteśmy blisko człowieka, zwłaszcza tego, który potrzebuje naszego duchowego czy materialnego wsparcia, zwraca uwagę nowy program duszpasterski pod hasłem „Być solą ziemi”.
– Szczególny akcent kładziemy na odpowiedzialność wspólnoty parafialnej za przekaz wiary młodemu pokoleniu. Bywa, że często jest to tylko troska odpowiedzialnych duszpasterzy, osób konsekrowanych i katechetów. Tymczasem przekaz wiary dotyczy wszystkich ochrzczonych. Wiara wszystkich ochrzczonych umacnia się, gdy jest przekazywana - podkreśla abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Komisji Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski.
Obchodzony w całym Kościele Rok Wiary jest zaproszeniem do autentycznego nawrócenia i świadectwa wiary. Program duszpasterski Kościoła w Polsce „Być solą ziemi” doskonale wpisuje się w ten czas. – Rok Wiary odczytujemy jako znak, że Kościół w Polsce wyznacza i realizuje te same cele pastoralne, jakie dla Kościoła na całym świecie wskazuje papież – podkreśla ks. Szymon Stułkowski, sekretarz Komisji Duszpasterstwa.
Chrystus powiedział do uczniów: „Wy jesteście solą ziemi, a jeśli sól utraci swój smak, to czym ją przywrócić? Nie przydaje się na nic!” (Mt 5,13). Co jest takiego w soli, że nadaje ona potrawom smak? – Minerały, które w przełożeniu na płaszczyznę ducha oznaczają ewangelizację-katechumenat-służbę – wyjaśniają Elżbieta i Mirosław Wrotkowscy. – Niestety większość chrześcijan stawia siebie w pozycji odbiorców usług religijnych. Nie podejmują wysiłku „bycia solą”, tzn. nie szukają relacji z Jezusem, nie pogłębiają jej przez modlitwę, słowo Boże, sakramenty i nie dojrzewają do służby – dodają.
Program duszpasterski zachęca do wprowadzenia w parafiach przygotowania do bierzmowania w małych grupach, zaangażowania misyjnego i na rzecz ubogich, np. poprzez tworzenie parafialnych zespołów Caritas. Zachęca też świeckich do wzięcia odpowiedzialności za wspólnotę parafialną, poprzez zaangażowanie w parafialne i diecezjalne rady duszpasterskie, ekonomiczne i społeczne. Na wrzesień 2013 r. zaplanowano I Krajowy Kongres Parafialnych Rad Duszpasterskich w Licheniu.
Program duszpasterski „Być solą ziemi” kończy trzyletni cykl pracy Kościoła w Polsce „Kościół domem i szkołą komunii” (2010-2013).
Ojciec Święty w czasie tej podróży dzwonił, by zapewnić o swojej obecności i modlitwie.
W rozważaniu przed modlitwą Anioł Pański, Papież Franciszek mówił o męczennikach, oddających życie.
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.