Pod takim hasłem hiszpańscy katolicy obchodzili Dzień Kościoła Diecezjalnego.
W tym roku został on poświęcony parafiom. W kontekście kryzysu ekonomicznego Kościół przypomina o swoim wkładzie w pracę na rzecz lepszego społeczeństwa. „Pomóż swojej parafii, zyskamy wszyscy” – przekonuje hasło obchodów.
Wiele osób bez środków do życia, bez pracy i pomocy państwa kieruje się właśnie do parafii. Poprzez Caritas organizują one m.in. darmowe stołówki, szczególnie dla rodzin z dziećmi, rozdzielają artykuły pierwszej potrzeby, starają się dotrzeć do osób chorych i w podeszłym wieku, które żyją samotnie. Tradycyjnie diecezje opublikowały na dzisiejszą niedzielę sprawozdania ekonomiczne za ubiegły rok. Obserwuje się w nich zdecydowany wzrost wydatków na pomoc socjalną.
„Czym byłyby nasze miasta i wioski bez pracy chrześcijan, osób zakonnych i innych instytucji w parafiach, bez pracy na polu duchowości, troski o chorych i o osoby w podeszłym wieku, o ubogich i z marginesu społecznego? Byłyby o wiele bardziej ubogie i pozbawione szeregu inicjatyw, które realizuje Kościół” – pisze kard. Lluis Martínez Sistach z Barcelony. W klimacie braku zaufania do polityków i bankierów, dzisiejsza niedziela pragnie także przypomnieć o znaczeniu rodziny. Jest nią również wspólnota chrześcijańska, która powinna stać się znakiem nadziei dla wszystkich.
W rozważaniu przed modlitwą Anioł Pański, Papież Franciszek mówił o męczennikach, oddających życie.
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.