List Benedykta XVI do słowackiego episkopatu przekazał uczestnikom sesji plenarnej nuncjusz apostolski abp Mario Giordana. Ojciec Święty dziękuje im za okazanie jedności i głębokiej wspólnoty w czasie „bolesnych wydarzeń”, związanych z odwołaniem z urzędu arcybiskupa Trnawy Roberta Bezáka w lipcu tego roku.
Przypomnijmy, że papieska decyzja w tej sprawie wywołała serię pytań i komentarzy, prowadząc niekiedy do podziałów wśród wiernych. Sytuację wykorzystały środowiska medialne, także nieprzychylne Kościołowi, atakując osoby i instytucje kościelne.
Biskupi przyjęli list Benedykta XVI z wdzięcznością i uznaniem, dziękując za troskę, zrozumienie i osobiste zaangażowanie, pełne miłości pasterskiej. To bardzo potrzebny głos jedności i prawdy pośród utrzymującej się ciągle, jak to określa w najnowszej wypowiedzi dla mediów przewodniczący episkopatu, „bolesnej sytuacji, w jakiej znalazł się Kościół na Słowacji. Bolesnej – kontynuuje abp Stanislav Zvolenský – bo dotknęło nas, chyba po raz pierwszy w historii, niebezpieczne zawahanie w okazywaniu lojalności i czci wobec Ojca Świętego.
Arcybiskup kończy jednak swoją wypowiedź optymistycznie: „Ufam, że to trudne dla Kościoła na Słowacji doświadczenie stanie się okazją do lepszego poznania samych siebie. Mam nadzieję, że to nowy początek”.
Leon XIV jest Papieżem internetu. Jego profile, osiągają coraz większą liczbę obserwatorów.
Dotychczasowego proboszcza w Białym Borze i kustosza tamtejszego sanktuarium.
„Błogosławiony, kto nie stracił nadziei” to temat V Światowego Dnia Dziadków i Osób Starszych.
Od początku pontyfikatu papieża z USA notuje się stały napływ korespondencji do niego.
Gotowość do przyjęcia w Watykanie przedstawicieli Rosji i Ukrainy na potrzeby negocjacji.
Leon XIV przyjął na audiencji w Castel Gandolfo prezydenta Ukrainy.
Papież podczas Eucharystii w ekologicznej farmie w Castel Gandolfo.
Papież Leon XIV kieruje słowa, które poruszają sumienia i budzą nadzieję.