Rozpoczynający się Rok Wiary powinien zmobilizować szkoły katolickie, by stały się środowiskami szczególnego oddziaływania chrześcijańskich wartości - apelował biskup Stanisław Napierała podczas trwającego na Jasnej Górze 23. Ogólnopolskiego Forum Szkół Katolickich.
W piątek uczestnicy Forum modlili się podczas Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej. Bp Napierała przypomniał w homilii, że wiara w Boga powinna stanowić istotny wyróżnik katolickiej szkoły.
"Nie znaczy to, że cała społeczność szkoły katolickiej, nauczyciele, wychowawcy, uczniowie, każdy z nich z osobna, będą faktycznie ludźmi wierzącymi. Musimy wszyscy bowiem pamiętać, że chociaż wierzymy, potrzebujemy ciągłego nawracania się do Boga, pogłębiania swej wiary, czynienia ją wiarą żywą, kształtującą nasze życie. Któż z nas jest bez grzechu?" - pytał hierarcha.
23. Ogólnopolskie Forum Szkół Katolickich rozpoczęło się w czwartek i potrwa do soboty. Hasłem przewodnim spotkania są słowa: "Przekaz wiary w szkole katolickiej". To nawiązanie do Roku Wiary, zainaugurowanego 11 października przez papieża Benedykta XVI - w 50. rocznicę otwarcia Soboru Watykańskiego II.
W ramach Forum odbyła się Ogólnopolska Konferencja Dyrektorów Szkół Katolickich. Uczestnicy wysłuchują wykładów. W programie Forum znalazły się m.in.: koncert chóru szkół im. Jana Pawła II Sióstr Prezentek z Rzeszowa.
Szkoły katolickie w Polsce zrzeszone są w Radzie Szkół Katolickich. Do Rady należy około 500 placówek - to szkoły podstawowe, gimnazja, licea ogólnokształcące oraz licea zawodowe. Rada Szkół Katolickich została powołana w 1994 roku przez 269. Konferencję Episkopatu Polski. Jest kościelną jednostką organizacyjną o zasięgu ogólnopolskim. Posiada osobowość prawną kościelną i cywilną.
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.
Nazwał to „kwestią sprawiedliwości”, bardziej, aniżeli hojności.
Dla chrześcijan nadzieja ma imię i oblicze. Dla nas nadzieja to Jezus Chrystus.
Ojciec święty w przesłaniu do uczestników spotkania pt. „Dobro wspólne: teoria i praktyka”.