Posiedzenie słowackiego episkopatu

W Donowalach koło Bańskiej Bystrzycy trwa posiedzenie plenarne Konferencji Biskupów Słowacji.

Wczoraj członkowie tamtejszego episkopatu wybierali swoje kierownictwo. Funkcję przewodniczącego przez kolejne trzy lata będzie sprawował metropolita Bratysławy abp Stanislav Zvolenský. Jego zastępcą pozostał biskup Nitry Viliam Judák.

Abp Stanislav Zvolenský rozpoczynał pasterską posługę w 2004 r. jako biskup pomocniczy w Trnawie. W 2008 r., po reorganizacji administracji kościelnej na Słowacji, został pierwszym metropolitą nowo utworzonej metropolii bratysławskiej, a w rok później episkopat powierzył mu funkcję przewodniczącego tego zgromadzenia, którą będzie kontynuował przez kolejne trzylecie.

Podczas obrad biskupi wysłuchali obszernej relacji z przebiegu ostatniego Synodu Biskupów w Rzymie. Z ramienia słowackiego episkopatu w Synodzie uczestniczyli metropolici: greckokatolicki Ján Babjak z Preszowa i wspomniany już Stanislav Zvolenský z Bratysławy. Doświadczenia Synodu wpisują się w pastoralne wysiłki Kościoła na Słowacji, który przeżywa wraz z Kościołem w Czechach szczególny czas Roku Jubileuszowego Świętych Cyryla i Metodego przed obchodami 1150. rocznicy przybycia Apostołów Słowian na te tereny, a wraz z całym Kościołem Rok Wiary.

Biskupi sporo uwagi poświęcili elektronicznemu projektowi o nazwie Ecclesia, którego zastosowanie umożliwia prostszą i efektywniejszą komunikację między diecezjami i instytucjami kościelnymi. System umożliwia też dostęp do wybranych dokumentów kościelnych, którymi zainteresowani są wierni. System działa już częściowo w Kościele czeskim.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama