31 października mija 500 lat od inauguracji fresków Michała Anioła na sklepieniu Kaplicy Sykstyńskiej. Z tej okazji Benedykt XVI odprawi tam nieszpory.
Michał Anioł. Kaplica Sykstyńska. Fresk.
Rocznicowe wydarzenie przypominają też o problemach, jakie wiążą się z zachowaniem dla przyszłych pokoleń tych najsłynniejszych na świecie fresków. Co roku chce je bowiem obejrzeć ponad 5 mln turystów. Zdaniem specjalistów to zdecydowanie za dużo. Tak wielka liczba zwiedzających szkodzi malowidłom w Kaplicy Sykstyńskiej. A są tam nie tylko dzieła Michała Anioła, ale i innych wielkich mistrzów renesansu, jak Botticelli czy Perugino – przypomina dyrektor muzeów watykańskich prof. Antonio Paolucci.
W jego przekonaniu przed Watykanem stoi trudna decyzja. Albo radykalnie ograniczymy liczbę zwiedzających, albo najpóźniej do końca przyszłego roku zainstalujemy nowe urządzenia wentylacyjne – mówi prof. Paolucci. Przypomina on, że Watykan wyposażył Kaplicę Sykstyńską w nowoczesną aparaturę już w 1994 r. Dziś jednak, przy tak wielkiej liczbie zwiedzających, nie zdaje już ona egzaminu. Powinna lepiej oczyszczać z pyłów, zapewnić stały dostęp świeżego powietrza, a także utrzymywać w kaplicy stałą temperaturę i wilgotność.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.