W Warszawie odbyło się III Europejskie Spotkanie Werbistowskich Duszpasterzy Migrantów. Uczestniczyło w nim 24 zakonników ze Zgromadzenia Słowa Bożego, pracujących wśród migrantów w kilkunastu europejskich krajach.
Dwudniowy zjazd był przede wszystkim okazją do wymiany doświadczeń, ale również poszukiwania nowych sposobów działalności na kontynencie europejskim – powiedział wice-prowincjał polskiej prowincji werbistów. „Na pewno w tych pracach są pewne rzeczy, które są nam wspólne, a mianowicie to, że migranci potrzebują lobby, takiej grupy ludzi, którzy nie będą pokazywali, że oni są jedynie zagrożeniem. Po drugie, że będą tym ludziom pomagali w tym, co może nie jest teraz takie szczęśliwe, jak się okazuje, owo multi-kulti, ale że to może być coś takiego, co jest interkulturą, czyli pewną wymianą kulturalną, która nie stwarza jakiejś wspólnej kultury czy wielokulturowości, ale która pokazuje, że wymiana kulturowa może okazać się również czymś dobrym”– stwierdził o. Jan Wróblewski.
Do Warszawy przyjechali werbiści zaangażowani w pracę z migrantami m.in. z Madrytu, Lizbony, Berlina, Rzymu czy Petersburga.
W rozważaniu przed modlitwą Anioł Pański, Papież Franciszek mówił o męczennikach, oddających życie.
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.