Teatrem w przestępczość

Kapelani więzienni rozmawiali o prewencyjnej pracy z młodzieżą i teatroterapii dla kobiet

O tym, w jaki sposób ustrzec przed przestępczością młodych ludzi oraz o teatroterapii dla kobiet rozmawiali kapelani więzienni z Polski i zagranicy, którzy w dniach 21-25 października uczestniczyli w rekolekcjach i warsztatach w Ośrodku Szkolenia Służby Więziennej w Popowie w diecezji płockiej. W spotkaniu wzięło udział 168 księży kapelanów i osób świeckich, przyjechali m.in. z Łotwy, Rosji i Ukrainy. Rekolekcje głosił dla nich bp Antoni Pacyfik Dydycz, biskup drohiczyński; obecny był też nuncjusz apostolski abp Celestino Migliore.

Rekolekcje głosił bp dr Antoni Pacyfik Dydycz, biskup drohiczyński: „Kapelani więzienni mają do czynienia z ludźmi, którzy popełnili jakieś zło. To ludzie o różnych, skomplikowanych osobowościach. Należy do nich wychodzić z czymś pozytywnym. Aby mogli wyjść ze zła, trzeba ich zarazić dobrem. Przykładem jest relacja Jezusa do prostytutki: On wyszedł do niej z sercem, zaakceptował ją, to zadziałało pozytywnie” - mówił do kapelanów w czasie Mszy św. w parafii Miłosierdzia Bożego w Pułtusku-Popławach.

Mszy św. w drugim dniu rekolekcji przewodniczył abp Celestino Migliore, nuncjusz apostolski w Polsce. W homilii wiele uwagi poświęcił pracy z ludźmi „trudnymi”. Prosił, aby tak jak Jezus pochylał się nad grzesznikami, podobnie traktować osoby przebywające w więzieniu: podchodzić do nich umiejętnie, z troską, ze zrozumieniem.

Tematem warsztatów dla kapelanów więziennych były działania prewencyjne, które sprawią, że młodzi ludzie nie będą powtarzać przestępstw. Uczestnicy obejrzeli m.in. film edukacyjny na ten temat, który był uprzednio prezentowany w szkołach diecezji płockiej dzięki inicjatywie wydziału katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Płocku.

Drugim z podjętych tematów była teatroterapia: „Teatroterapia spełnia swoją rolę zwłaszcza w przypadku kobiet. W więzieniach znajduje się znacznie mniej kobiet niż mężczyzn, ale one trafiają tam po popełnieniu ciężkich gatunkowo przestępstw, np. zabójstw. Teatroterapia pozwala im oswoić się z nową sytuacją, uczestniczą w scenach, które ich dotyczyły w przeszłości np. były bite przez ojca, potem przez męża, a wreszcie same zabiły. Ponieważ to bardzo delikatna sfera, do teatroterapii wykorzystuje się teksty o charakterze duchowym, pochodzące z Pisma św. czy teologiczne” - relacjonował ks. dr Paweł Wojtas, naczelny kapelan więziennictwa.

Kapelani mieli także okazję dowiedzieć się o karalności młodzieży we Włoszech. Dr Francesco Montana z uniwersytetu w Mediolanie zwrócił uwagę na fakt, że w jego kraju młodzież raczej nie trafia do więzienia za czyny popełnione pod wpływem uzależnień. Najpierw kieruje się ją na terapię. Jeśli jednak skazuje się młodego przestępcę na karę więzienia, to w nim również ma zagwarantowaną terapię.

Wśród gości spotkania w Popowie był m.in. Stanisław Chmielewski – sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości, gen. Paweł Nasiłowski – szef Biura Nadzoru Elektronicznego w Polsce, dyrektorzy okręgów więziennictwa z Warszawy i Białegostoku, przedstawiciele Służby Więziennej.

Organizatorami rekolekcji i warsztatów dla kapelanów więziennych byli: ks. dr Paweł Wojtas – Naczelny Kapelan Więziennictwa RP oraz ppłk Sławomir Skwarki – komendant Ośrodka Szkolenia SW w Popowie.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama