Uroczyste wniesienie relikwii krwi błogosławionego Jana Pawła II odbyło się w poniedziałek w Naroczy na północy Białorusi z okazji dnia jego wspomnienia liturgicznego przypadającego 22 października - poinformował portal catholic.by.
Relikwie krwi zostały przekazane parafii naroczańskiej przez kardynała Stanisława Dziwisza, a mszę z tej okazji koncelebrował nuncjusz apostolski na Białorusi Claudio Gugerotti.
Jak podkreślił w swej homilii Gugerotti, Jan Paweł II od samego początku pontyfikatu wzywał, by się nie lękać i to dzięki niemu "na ziemiach wschodnich po czarnej nocy ateizmu znów zajaśniało światło wiary". Nuncjusz zaznaczył też, że należy starać się żyć zgodnie z nauką polskiego papieża: z miłością i dla miłości.
Wierni z okazji tego wydarzenia zorganizowali w parafialnej bibliotece wystawę książek Jana Pawła II oraz poświęconych mu rysunków dzieci, przeprowadzono też konkurs na najlepszą "papieską kremówkę". Przez trzy dni prowadzono rozważania nad duchową spuścizną polskiego papieża.
"Swoim entuzjazmem, pamięcią modlitewną i zainteresowaniem Jan Paweł II bardzo dużo zrobił dla nas, chociaż nigdy nie był na Białorusi - powiedział PAP rzecznik Konferencji Episkopatu Białorusi Jury Sańko. - Jeśli patrzeć na rozwój Kościoła na Białorusi, to nastąpił on za jego pontyfikatu".
"Wszystko to, co dzisiaj mamy - dwa seminaria, cztery diecezje, sześciu biskupów - zawdzięczamy Janowi Pawłowi II. () W wielu parafiach postawiono pomniki Jana Pawła II i ludzie naprawdę go szanują. Wierzymy, że teraz też się nami opiekuje" - zaznaczył.
Sańko dodał, że w poniedziałek we wszystkich kościołach zostanie odprawiona msza święta w intencji jak najszybszej kanonizacji Jana Pawła II.
Także w poniedziałek w Iwiu w obwodzie grodzieńskim zostanie poświęcona płaskorzeźba Jana Pawła II, stanowiąca część nowego pomnika przyjaźni i jedności religii w tym mieście.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.