Synod Biskupów przygotowuje już orędzie do Ludu Bożego, które ogłosi na zakończenie obrad. Jego pierwszą redakcję przedstawiono przed południem ojcom synodalnym.
Opracowała ją 12-osobowa komisja, której przewodniczy kard. Giuseppe Betori, arcybiskup Florencji. Ostateczna wersja orędzia zostanie przyjęta w przyszłym tygodniu. Przedpołudniowa, 18. z kolei kongregacja generalna była krótsza niż zwykle, by uczestnicy Synodu mogli się udać na uroczystość wręczenia Nagrody Ratzingera.
Natomiast wczoraj popołudniu każda z małych grup językowych przygotowała tzw. propozycje, które przekazała sekretariatowi generalnemu Synodu. Wiele z nich, wysuniętych przez różne grupy, brzmi podobnie. Dlatego relatorzy poszczególnych grup razem z relatorem generalnym kard. Donaldem Wuerlem dokonają na początku przyszłego tygodnia ich redakcji, aby uniknąć zbędnych powtórek. Ujednolicony zestaw propozycji zostanie 23 października przedstawiony ojcom synodalnym do dyskusji. Po wniesieniu poprawek i przegłosowaniu ostatecznego tekstu przekaże się go na zakończenie obrad Papieżowi.
W rozważaniu przed modlitwą Anioł Pański, Papież Franciszek mówił o męczennikach, oddających życie.
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.