Anna Komorowska przyjęła w piątek w Belwederze siostrę Rafaelę, laureatkę Nagrody im. Sergio Vieira de Mello, prowadzącą w Rwandzie ośrodek dla niewidomych dzieci. "Tam gdzie siostra jest, dzieci na pewno mają poczucie bezpieczeństwa" - powiedziała Komorowska.
Siostra Rafaela podziękowała Annie Komorowskiej za wyróżnienie i zaprosiła ją do Rwandy. "Serdecznie zapraszam, by mogła pani zobaczyć nasze dzieci i ich radość, poczucie bezpieczeństwa, ich ufność. To jest wielka nagroda dla nas i dla wszystkich osób, które nam pomagają" - dodała siostra.
"Jestem ogromnie wzruszona tym wielkim wyróżnieniem, które mnie spotkało. Naprawdę myślę, że to, co robimy w Rwandzie, czy przedtem w Republice Południowej Afryki, czy w Indiach, jest niewspółmierne z uznaniem, jakiego doznajemy. Jestem ogromnie wdzięczna za to, a jednocześnie bardzo proszę, żeby państwo swoją życzliwością wspierali nas, żeby dzieło, które rozpoczęłyśmy wśród najbiedniejszych z biednych, rosło i owocowało. Nie dla nas, dla nich" - powiedziała siostra Rafaela podczas piątkowego spotkania w Belwederze.
Pierwsza dama podziękowała za zaproszenie do Rwandy i wyraziła nadzieję na przyjazd. "Spotykam się z siostrą nie pierwszy raz i wiem, że tam gdzie siostra jest, dzieci na pewno mają poczucie bezpieczeństwa" - powiedziała Anna Komorowska.
Siostra Rafaela, czyli Urszula Nałęcz ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża, która jest założycielką placówek misyjnych poświęconych pomocy dzieciom niewidomym w Indiach, Republice Południowej Afryki i Rwandzie, otrzymała Nagrodę im. Sergio Vieira de Mello w kategorii "osoba". Wyróżnienie zostało przyznane na wniosek Kancelarii Prezydenta RP.
Nagroda imienia Sergio Vieira de Mello, Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka (2002-2003), trafiła do siostry Rafaeli "za odwagę i bezpośrednią pomoc ofiarom konfliktów i wojen, konsekwentne działania na rzecz praw człowieka oraz organizację opieki nad niewidomymi, szczególnie dziećmi, bez względu na ich pochodzenie i niezależnie od wyznawanej religii".
W imieniu kapituły nagrody statuetkę na ręce siostry Rafaeli przekazała w czwartek w Krakowie minister w Kancelarii Prezydenta Irena Wóycicka, która odczytała także laudację na cześć laureatki. "Żyjemy w nowoczesnym demokratycznym państwie, w którym wiara pozostaje prywatną sprawą człowieka. Dzieło siostry Rafaeli pomaga jednak zrozumieć, że niezależnie od wyznania, pochodzenia, światopoglądu czy koloru skóry, cierpienie niewinnego człowieka nie jest prywatną sprawą, ale zadaniem dla wszystkich, którzy mogą mu pomóc" - brzmi fragment laudacji.
Urszula Nałęcz od 2008 r. prowadzi pierwszy w Rwandzie ośrodek edukacyjny dla niewidomych dzieci różnych religii i wyznań w Kibeho, w którym obecnie uczy się 92 dzieci. Dokłada starań, by rozbudować placówkę, która daje dzieciom nie tylko opiekę medyczną i szansę na edukację, ale także pomaga zdobyć samodzielność. W 2011 r. siostra Rafaela otrzymała tytuł Pontifeksa od warszawskiego Klubu Inteligencji Katolickiej. Przy okazji tego wydarzenia prezydent Bronisław Komorowski uhonorował ją Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Polska Nagroda im. Sergio Vieira de Mello jest przyznawana od 2004 r. osobom i organizacjom pozarządowym za działania na rzecz pokojowego współistnienia i współdziałania społeczeństw, religii i kultur.
W rozważaniu przed modlitwą Anioł Pański, Papież Franciszek mówił o męczennikach, oddających życie.
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.