Pogłębia się kryzys humanitarny w Syrii. „Chociaż robimy co w naszej mocy, nie zaspokajamy wszystkich potrzeb uchodźców. Konieczne jest nam wsparcie” – powiedział agencji Fides Pascal Kateb, dyrektor syryjskiej Caritas.
„Jesteśmy obecni w Damaszku, Aleppo, Homs i pozostałych miejscach, gdzie toczy się konflikt. Pracujemy w bardzo ciężkich warunkach. Caritas dzięki swojej neutralności, jako jedna z kilku organizacji, dotarła na odosobnione i niebezpieczne tereny. Jednak sytuacja pogarsza się z dnia na dzień” – stwierdził Pascal Kateb.
Pomocy potrzebują tysiące przesiedlonych ludzi. „W samym Damaszku pomagamy 1500 rodzinom, którym brakuje wszystkiego. Nie pytamy uchodźców o ich grupę etniczną i religię: pochodzą zewsząd. W trudnych okolicznościach działa w Aleppo nasz przewodniczący, bp Antoine Audo. Na niektórych obszarach trwają intensywne walki. W Homs współpracujemy z jezuitami i jesteśmy bardzo blisko cierpiących” – stwierdził Pascal Kateb.
Niektóre szkoły w Syrii w ciągu dnia prowadzą zajęcia lekcyjne, a po południu i w nocy stają się schronieniami dla uchodźców. „To okropna sytuacja. Na początku roku szkolnego brakuje książek, długopisów, wyposażenia. Wykorzystaliśmy środki, które Caritas otrzymała na zaopatrzenie swojego niewielkiego biura. Szukamy sponsorów, którzy mogliby pokryć koszty wyprawek syryjskich dzieci” – wskazał dyrektor syryjskiej Caritas.
Szef organizacji charytatywnej ma nadzieję na pokój i pojednanie. „Syryjczycy cierpią zbyt długo. W tej dramatycznej sytuacji musimy robić więcej, by im pomóc, tak jak usiłuje to robić Caritas” – zaapelował.
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.