Rada Stała Episkopatu Chile ostro skrytykowała podział dóbr materialnych w tym kraju. Biskupi uważają, że jest to przyczyną ogromnych nierówności społecznych.
Niesprawiedliwość doprowadziła do poważnych protestów wielu grup pracowniczych i studentów w różnych częściach kraju. Uwagi hierarchów zostały zawarte w specjalnym dokumencie zatytułowanym „Uczłowieczyć i dzielić sprawiedliwie rozwój Chile”.
Dokument koncentruje się na kwestiach społecznych. Stwierdza także, że Chile jest jednym z krajów, gdzie z wielką konsekwencją wprowadzano model rozwoju nadmiernie skoncentrowany na aspektach ekonomicznych i osiąganych zyskach. „Wolność ekonomiczna była o wiele ważniejsza niż sprawiedliwość i równość. Jest rzeczą skandaliczną, że w naszym kraju wielu ludzi, którzy pracują przez całe życie, żyje w ubóstwie” – wskazują biskupi.
Hierarchowie stwierdzają ponadto, że sprawy publiczne zostały czasem podporządkowane prywatnym, pozostawiając je często bez niezbędnej kontroli. To doprowadziło do wielkich nadużyć. „W kontekście społecznym niekontrolowany zysk, który ma charakter lichwy, wydaje się być przyczyną nierówności, poczucia nienasycenia, nadużyć, korupcji i w pewny sensie złych rządów” – podkreślili chilijscy biskupi.
Dokument uznaje również utratę wiarygodności Kościoła jako skutek na przykład nadużyć wobec nieletnich, których dopuścili się niektórzy duchowni. W tych kwestiach chilijski Kościół prosi o wybaczenie popełnionych przez niego błędów. Była to aluzja do ujawnionych ostatnio kilku głośnych skandali obyczajowych. Dochodzenie w tej sprawie objęło m.in. jednego z biskupów.
Inspirację jest podobne wydarzenie, które ma miejsce w Krakowie.
Papież przyjął na prywatnej audiencji przedstawicieli Włoskiej Federacji Motocyklowej.
Franciszek spotkał się z wiernymi na modlitwie Anioł Pański.
Symbole ŚDM – krzyż i ikona Matki Bożej Salus Populi Romani – zostały przekazane młodzieży z Korei.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Posługa musi być służbą ludziom, a nie jedynie chłodnym wypełnianiem prawa.
Dbajcie o relacje rodzinne, bo one są lekarstwem zarówno dla zdrowych, jak i chorych
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.