Papież przeciw zazdrości w Kościele

Benedykt XVI powiedział w niedzielę wiernym, że w Kościele nie powinno być miejsca dla zazdrości o tych, którzy poza nim czynią dobro w imię Chrystusa. Papież dodał, że trzeba umieć radować się każdą inicjatywą dobra bez zawiści.

W rozważaniach przed modlitwą Anioł Pański Benedykt XVI mówił: "Członkowie Kościoła nie powinni odczuwać zazdrości, ale radować się, jeśli ktoś spoza tej wspólnoty czyni dobro w imię Chrystusa, o ile robi to z jasną intencją i szacunkiem".

"Także wewnątrz samego Kościoła może czasem zdarzyć się, że z trudem uznaje się i docenia w duchu głębokiej jedności rzeczy dobre dokonane przez różne środowiska kościelne. Natomiast musimy być zawsze zdolni do tego, by cenić się i szanować nawzajem wysławiając Boga za nieskończoną fantazję, z jaką działa w Kościele i na świecie" - powiedział.

Przeczytaj pełną treść papieskiego rozważania

Papież przypomniał też słowa Apostoła Jakuba, które nazwał wręcz "inwektywą wobec nieuczciwych bogaczy": "żyliście beztrosko na ziemi i wśród dostatków tuczyliście serca wasze w dniu rzezi".

Słowa te - podkreślił papież - "przestrzegają przed próżną żądzą dóbr materialnych, stanowią silne wezwanie, by wykorzystywać je w duchu solidarności i dobra wspólnego działając zawsze w sposób sprawiedliwy i moralny na każdym szczeblu".

Do Polaków Benedykt XVI powiedział: "Dziś liturgia Kościoła przypomina, że wszyscy otrzymaliśmy dar Ducha Świętego, który uzdalnia do spełniania dobra i unikania zła, i jednoczy tych, którzy szczerym sercem pragną pełnić wolę Bożą. Niech Jego światło pomaga nam rozeznawać Boże zamysły, a Jego moc wspiera w ich realizacji".

Papież powiedział te, że śledzi „z uwagą i przejęciem” losy ludności wschodniej części Demokratycznej Republiki Konga. Zapewnił o swojej modlitwie w intencji pokoju w tym kraju oraz by znaleziono pokojowe drogi dialogu i ochrony niewinnych.

TŁUMACZENIE:
„Jestem szczególnie blisko uchodźców, kobiet i dzieci, które z powodu nieustających starć zbrojnych są ofiarami cierpień, gwałtów i głębokich udręk. Wzywam Boga, aby znaleziono pokojowe drogi dialogu i ochrony tak wielu niewinnych, i aby jak najszybciej powrócił pokój, budowany na sprawiedliwości, i żeby przywrócono braterskie współżycie w tym tak bardzo doświadczonym narodzie, jak i w całym Regionie.”

Papież pożegnał się z mieszkańcami miasteczka Castel Gandolfo, gdzie spędził prawie trzy miesiące lata. W poniedziałek wraca do Rzymu rozpoczynając bardzo pracowity okres. W czwartek pojedzie na prawie cały dzień do Loreto, gdzie znajduje się sanktuarium maryjne. W niedzielę 7 października Benedykt XVI otworzy uroczyście obrady synodu biskupów na temat nowej ewangelizacji. 11 października zainauguruje zaś obchody Roku Wiary.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama