Kościół we Francji jeszcze mocniej włączył się do toczącej się w tym kraju debaty na temat rządowego projektu ustawy dążącej do zalegalizowania tzw. małżeństw homoseksualnych.
Po propozycji zorganizowania w tej sprawie narodowego referendum komisja ds. rodziny i społeczeństwa francuskiego episkopatu wydała dokument będący merytoryczną analizą argumentów „za” i „przeciw” zmianie definicji małżeństwa. Dokument jest zarazem wezwaniem do wszystkich wierzących, by aktywnie włączyli się w dyskusję i bronili małżeństwa jako wyłącznego związku kobiety i mężczyzny otwartego na potomstwo.
Dokument uwypukla m.in. element, który w prowadzonej przez lewackie i gejowskie środowiska propagandzie jest pomijany. Chodzi o tzw. PACS-y, czyli rejestrowane związki partnerskie, które zostały we Francji zalegalizowane w 1999 r. i dotyczą także osób tej samej płci. Jednak, co ciekawe, aż 95 proc. wszystkich zalegalizowanych w ten sposób związków dotyczy osób heteroseksualnych. Autorzy raportu podkreślają, że pokazuje to, iż w istocie środowiskom homoseksualnym chodzi nie tyle o uznanie ich praw, ile o zrównanie w nich; słuszne prawo do bycia niedysykryminowanymi zastępują zasadą równości. Szczególny niepokój budzi fakt, że coraz mocniej domagają się prawa do adopcji dzieci, co nawet w ramach związków partnerskich było dotąd we Francji zabronione. Swoje roszczenia argumentują tym, że „prawo do posiadania dzieci mają także ci, którzy nie są w stanie począć ich w sposób naturalny”.
Biskupi Francji wskazują tu na to, o czym przypomniał ostatnio na forum ONZ szef watykańskiej dyplomacji abp Dominique Mamberti. Podkreślając, iż świat potrzebuje praworządności, wskazał on, że współcześnie coraz powszechniejszym zjawiskiem jest uchwalanie pod pozorem demokracji praw, które w rzeczywistości są wyrazem woli wąskiej grupy interesów i nie służą dobru wspólnemu. Zdaniem Stolicy Apostolskiej wszystko to wskazuje na pilną potrzebę odniesienia do prawa naturalnego, zarówno w prawodawstwach krajowych, jak i międzynarodowych. Takie konkluzje zawiera też dokument francuskiego Kościoła wskazując, że tamtejsze społeczeństwo potrzebuje wiarygodnej debaty w sprawie przyszłości małżeństwa.
Rządowy projekt zrównania w prawach małżeństwa ze związkami homoseksualnymi rozpatrywany będzie we Francji 24 października. Ekipa prezydenta Françoisa Hollande’a stoi na stanowisku, że ogólnonarodowe referendum w tej sprawie jest niepotrzebne.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.