Jednym z wielkich problemów naszych czasów jest problem tożsamości chrześcijan – powiedział kard. Stanisław Ryłko na rozpoczęcie kilkudniowego pobytu w Poznaniu. Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich jest gościem specjalnym Poznańskiego Forum Duszpasterskiego, które poświęcone będzie roli świeckich w Kościele i ich obecności w społeczeństwie.
Tuż po przylocie do Poznania kard. Ryłko wziął udział w krótkiej konferencji prasowej. – Wielkim zadaniem dla chrześcijan jest „być solą ziemi” w świecie, który nieraz od Boga tak bardzo się oddala. „Być solą ziemi” to znaczy przypomnij sobie, kim jesteś i bądź tym kim jesteś w każdej dziedzinie życia, w rodzinie, w kulturze, w polityce, w służbie dla dobra wspólnego – podkreślił przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich.
Wspominając kongres świeckich, który Rada zorganizowała w tym miesiącu w Afryce, kard. Ryłko zauważył, że być chrześcijaninem w świecie stanowi dziś niemałe wyzwanie. – Kongres wyraźnie ujawnił, że nie jest łatwa sprawa, chrześcijanie stają się bowiem znakiem sprzeciwu – mówił kard. Ryłko.
Wśród uczestników forum obok kard. Ryłko znajdą się abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański i abp Henryk Hoser, ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej. Podczas forum odbędzie się dyskusja z udziałem Jacka Pulikowskiego, prof. Anieli Dylus, Marka Jurka i Jana Pospieszalskiego na temat powinności katolików w rodzinie, gospodarce, polityce i mediach.
Na forum do Poznania przybędą goście z całej Polski. Najliczniejszą grupę zgłoszonych uczestników stanowią członkowie różnych ruchów i stowarzyszeń katolickich, są też nauczyciele, przedstawiciele parafii, ludzie nauki i przedstawiciele administracji samorządowej.
Organizatorem Poznańskiego Forum Duszpasterskiego jest Rada Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich Archidiecezji Poznańskiej oraz Akcja Katolicka. Forum obradować będzie w sobotę 29 września w auli Centrum Wykładowo-Konferencyjnego Politechniki Poznańskiej.
Sesji towarzyszyć będzie wystawa na temat pomnika Najświętszego Serca Pana Jezusa, zwanego Pomnikiem Wdzięczności, który był odsłonięty i poświęcony 80 lat temu w Poznaniu.
Posługa musi być służbą ludziom, a nie jedynie chłodnym wypełnianiem prawa.
Dbajcie o relacje rodzinne, bo one są lekarstwem zarówno dla zdrowych, jak i chorych
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.