Miłość nie powszednieje, nie starzeje się i nie umiera - mówił na Jasnej Górze bp Stanisław Stefanek podczas Pielgrzymki Małżeństw i Rodzin.
W częstochowskim sanktuarium zgromadziło się kilka tysięcy osób. Pary z całego kraju odnowiły przysięgę małżeńską. Wspólnej modlitwie tradycyjnie towarzyszyło hasło: "Polska odnawia małżeńskie śluby". Wraz z rodzinami modlili się m.in.: bp Kazimierz Górny, przewodniczący Rady ds. Rodziny Konferencji Episkopatu Polski i biskup pomocniczy diecezji ełckiej Romuald Kamiński. Pielgrzymów powitał o. Mieczysław Polak, podprzeor sanktuarium.
Najważniejszym punktem pielgrzymki była msza, odprawiona w niedzielę na Jasnej Górze, której przewodniczył biskup diecezji łomżyńskiej Stanisław Stefanek. Hierarcha nawiązał w homilii do odnawianych przez małżeństwa ślubów.
"Miłość nie powszednieje, miłość nie słabnie, miłość nie umiera, miłość nie starzeje się. To jest rzeczywistość, to jest dynamika, która ma tylko jedną szansę, być przez rozwijanie się, być przez coraz to głębsze motywy miłowania" - podkreślał biskup.
W pielgrzymce uczestniczyły delegacje rodzin ze wszystkich diecezji. Podczas modlitwy małżonkowie odnowili przysięgę małżeńską, na Jasnej Górze odnowione zostało również zawierzenie małżeństw i rodzin Królowej Polski.
Pielgrzymka rozpoczęła się w sobotę po południu mszą św. odprawioną w Kaplicy Cudownego Obrazu. Eucharystii przewodniczył biskup Górny. Wieczorem uczestnicy spotkania wspólnie modlili się podczas Drogi Krzyżowej na jasnogórskich wałach. Pierwszy dzień pielgrzymki zakończył Apel Jasnogórski.
W 2007 r. Rada ds. Rodziny Konferencji Episkopatu Polski zaproponowała, by pielgrzymkę małżeństw i rodzin na Jasną Górę łączyć z odnawianiem ślubów małżeńskich. W związku z tym, w każdej parafii na mszy św. w dniu pielgrzymki, czyli w 4. niedzielę września, małżeństwa odnawiają śluby. Z każdej parafii udaje się też w tym dniu na Jasną Górę delegacja, by odnowić swe śluby przed obrazem Matki Bożej Częstochowskiej.
Posługa musi być służbą ludziom, a nie jedynie chłodnym wypełnianiem prawa.
Dbajcie o relacje rodzinne, bo one są lekarstwem zarówno dla zdrowych, jak i chorych
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.