W czasie papieskiej wizyty w Libanie koncentrowano się przede wszystkim na relacjach z islamem. Jednakże była to również okazja do pogłębienia relacji ekumenicznych z Kościołami prawosławnymi – powiedział kard. Kurt Koch, odpowiedzialny w Watykanie za ekumenizm.
W jego przekonaniu wizyta w Libanie była poważnym krokiem w kierunku jedności Kościoła. Atmosfera spotkań z prawosławnymi była naprawdę bardzo serdeczna. Pojawiły się też nowe inicjatywy. Planuje się na przykład spotkania wszystkich liderów prawosławnych, na których rozważona będzie papieska adhortacja dla Bliskiego Wschodu – podał kard. Koch.
Komentując dla dziennika L’Osservatore Romano podróż Benedykta XVI, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan przestrzegł przed naiwnym przekonaniem, że libański model współistnienia wyznawców Chrystusa i muzułmanów można „wyeksportować” również do innych krajów Bliskiego Wschodu. W Libanie istnieje państwo świeckie, natomiast w wielu innych krajach panuje teokracja – przypomniał kard. Koch. Potwierdził on jednak, że Liban na pewno może być wzorem dla wszystkich.
Papież: - Kiedy spowiadam, pytam penitentów, czy i jak dają jałmużnę.
„Każe płacić nieszczęśliwym ubogim, którzy nie mają niczego, rachunek za brak równowagi”.
Czy za drugim razem będzie lepiej?- zastanawia się korespondent niemieckiej agencji katolickiej KNA.
Papież Franciszek po raz kolejny podkreślił znaczenie jedności chrześcijan.
Papież przyjmujął na audiencji kierownictwo Fundacji Papieskiej Gwardii Szwajcarskiej.