Aktualności Katechizmu Kościoła Katolickiego oraz wyzwaniom związanym ze zbliżającym się Rokiem Wiary poświęcony był kongres teologiczny zorganizowany przez brazylijski episkopat.
Spotkanie odbyło się na Papieskim Uniwersytecie Katolickim w Kurytybie. Zorganizowały je komisje duszpasterskie: nauki wiary, biblijno-katechetyczna i kultury i edukacji. W kongresie uczestniczył sekretarz watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary abp Luis Ladaria.
Gość z Watykanu, mówiąc w swoim wystąpieniu o Katechizmie Kościoła Katolickiego, przedstawił jego genezę, strukturę oraz perspektywy. Ukazał także historię poprzednich katechizmów. Powstawały one jako pomoc dla proboszczów w wyjaśnianiu wiernym podstawowych prawd wiary. Mówiąc o aktualnym katechizmie ukazał jego cztery filary: Wierzę, Dekalog, Sakramenty i Modlitwę. Prelegent wyraźnie zaznaczył, że Katechizm jest owocem Soboru Watykańskiego II.
Z kolei o. Carlos Josapha OP zwrócił uwagę na strukturę Katechizmu i podkreślił jego mistykę: „Dzisiaj, jeżeli Kościół nie oprze się mocno na fundamencie mistyki, nie będzie w stanie stawić czoła wyzwaniom współczesnej ludzkości” – podkreślił o. Josapha.
Ks. Antônio Luiz Catelan z komisji ds. nauki wiary brazylijskiego episkopatu zaznaczył, że nie wystarczy tylko mówić o Roku Wiary, ale wierni powinni głęboko przeżywać ten czas, aby odkryć wartości i piękno wiary chrześcijańskiej.
Zakończony w Kurytybie kongres teologiczny był znakiem wyjścia tutejszego episkopatu na spotkanie z wiernymi w refleksji nad ważnymi wydarzeniami, które winny pogłębiać wiarę Ludu Bożego.
Mają uwydatnić, że jest to pogrzeb pasterza i ucznia Chrystusa, a nie władcy.
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.
Nazwał to „kwestią sprawiedliwości”, bardziej, aniżeli hojności.
Dla chrześcijan nadzieja ma imię i oblicze. Dla nas nadzieja to Jezus Chrystus.