Aktualności Katechizmu Kościoła Katolickiego oraz wyzwaniom związanym ze zbliżającym się Rokiem Wiary poświęcony był kongres teologiczny zorganizowany przez brazylijski episkopat.
Spotkanie odbyło się na Papieskim Uniwersytecie Katolickim w Kurytybie. Zorganizowały je komisje duszpasterskie: nauki wiary, biblijno-katechetyczna i kultury i edukacji. W kongresie uczestniczył sekretarz watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary abp Luis Ladaria.
Gość z Watykanu, mówiąc w swoim wystąpieniu o Katechizmie Kościoła Katolickiego, przedstawił jego genezę, strukturę oraz perspektywy. Ukazał także historię poprzednich katechizmów. Powstawały one jako pomoc dla proboszczów w wyjaśnianiu wiernym podstawowych prawd wiary. Mówiąc o aktualnym katechizmie ukazał jego cztery filary: Wierzę, Dekalog, Sakramenty i Modlitwę. Prelegent wyraźnie zaznaczył, że Katechizm jest owocem Soboru Watykańskiego II.
Z kolei o. Carlos Josapha OP zwrócił uwagę na strukturę Katechizmu i podkreślił jego mistykę: „Dzisiaj, jeżeli Kościół nie oprze się mocno na fundamencie mistyki, nie będzie w stanie stawić czoła wyzwaniom współczesnej ludzkości” – podkreślił o. Josapha.
Ks. Antônio Luiz Catelan z komisji ds. nauki wiary brazylijskiego episkopatu zaznaczył, że nie wystarczy tylko mówić o Roku Wiary, ale wierni powinni głęboko przeżywać ten czas, aby odkryć wartości i piękno wiary chrześcijańskiej.
Zakończony w Kurytybie kongres teologiczny był znakiem wyjścia tutejszego episkopatu na spotkanie z wiernymi w refleksji nad ważnymi wydarzeniami, które winny pogłębiać wiarę Ludu Bożego.
„Tryptyk Augustiański” zostanie premierowo wykonany 22 listopada.
„Głos Kościoła nadal ma znaczenie, kontynuujmy promocję pokoju”.
Dziś rano zadzwonił do Papieża Mahmud Abbas, prezydent Państwa Palestyńskiego.
Przy tej okazji zwrócił uwagę na nieocenioną rolę modlitwy osób starszych.