Ingres bp Janiaka do katedry kaliskiej

Kilka tysięcy osób, ponad 50 biskupów oraz kilkuset księży wzięło udział w ingresie bp. Edwarda Janiaka do katedry kaliskiej.

Uroczystości rozpoczęły się w sanktuarium św. Józefa, gdzie nowy biskup zawierzył siebie, swoje posługiwanie oraz całą diecezję wstawiennictwu oblubieńca NMP. W progu katedry pw. św. Mikołaja nowego ordynariusz powitał proboszcz kościoła katedralnego ks. Andrzej Gaweł. Następnie Nuncjusz Apostolski w Polsce abp Celestino Migliore odczytał dekret papieża Benedykta XVI, mianujący dotychczasowego biskupa pomocniczego we Wrocławiu biskupem kaliskim, poczym przekazał bp. E. Janiakowi pastorał i zaprosił do zajęcia miejsca na katedrze.

W homilii bp Edward powiedział: – Będę Wam przypominał o tym, że Bóg jest miłością, że kocha każdego człowieka, również słabego, bo nie chce jego śmierci, ale aby się nawrócił i żył. Dodał także, że będzie głosił wszystkim, iż łaską Chrystusa, zostali odkupieni, w sposób zupełnie darmowy i niezasłużony. – Dzisiaj stoję przed Wami, jako Wasz brat Edward, by na polecenie Chrystusa służyć. Przypomniał, że jego zawołanie biskupie brzmi Oportet servire – trzeba, abym służył. – W tym duchu staję dziś przed Wami, i takim pragnę pozostać do końca jako Wasz  Biskup – spuentował.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama