Zaniepokojenie rosnącym wpływem „rozbijających ideologii” sprzecznych z nauczaniem Kościoła wyrazili biskupi języka portugalskiego.
Ich dziesiąte już spotkanie odbyło się w tych dniach w stolicy Timoru Wschodniego, Dili. Zgromadziło ono, oprócz gospodarzy, przedstawicieli Portugalii, Brazylii, Angoli, Mozambiku, Gwinei Bissau, Zielonego Przylądka oraz Wysp św. Tomasza i Książęcej. Głównymi tematami obrad były przeciwdziałanie sektom religijnym oraz poprawa warunków życia społeczeństw.
W komunikacie wydanym na zakończenie spotkania zwrócono uwagę na zorganizowane w krajach języka portugalskiego kampanie skierowane przeciwko życiu, wolności religijnej czy innym prawom człowieka. W jednych miejscach są one prowadzone otwarcie, w innych przyjmują charakter bardziej niejawny. Do kategorii zagrożeń zaliczono też ekspansję sekt, która jednak, jak zaznaczono, nie powinna zniechęcać Kościołów lokalnych w głoszeniu Dobrej Nowiny.
Podczas spotkania w Dili dokonano także przeglądu sytuacji w poszczególnych krajach. Zwrócono uwagę na niestabilność polityczną w Gwinei Bissau, kampanię wyborczą w Angoli oraz dobre relacje państwo-Kościół w Timorze Wschodnim. Zresztą, gdy chodzi o ten ostatni kraj, uczestnicy konferencji spotkali się z jego nowym prezydentem Taurem Matanem Ruakiem. Z kolei w sprawach ściśle kościelnych biskupi rozmawiali o możliwościach wzajemnej pomocy, tak gdy chodzi wymianę doświadczeń, jak i osób zaangażowanych w duszpasterstwo. Taka pomoc i wymiana jest wskazana szczególnie na polu katolickich środków przekazu.
Papież Franciszek powiedział nam, byśmy dobrze świętowali Zmartwychwstanie.
Papież Franciszek wpłynął na pogłębienie rozumienia powszechności Kościoła.
Modlitwę poprowadzi archiprezbiter bazyliki Św. Piotra kardynał Mauro Gambetti.
Decyzję podjęli kardynałowie na pierwszej kongregacji generalnej po śmierci Franciszka.
O teologicznym i duchowym wymiarze śmierci, oraz symbolice odejścia papieża Franciszka.