Czczą Maryję na Kubie i w Hiszpanii

Kubańczycy w dzisiejsze święto Narodzenia Matki Bożej czczą swą narodową patronkę, Pannę Miłosierdzia z Cobre. Mieszkańcy Asturii czczą tego dnia jako swoją patronkę Matkę Bożą z Covadongi (La Santinę).

Narodzenie Matki Bożej obchodzone jest barwnie w całej Hiszpanii. Wiele miejscowości tego kraju obchodzi dzisiaj swoje święto patronalne. Mieszkańcy Asturii czczą tego dnia jako swoją patronkę Matkę Bożą z Covadongi (La Santinę).

Początki kultu Matki Bożej z Covadongi sięgają początków VIII wieku. W jednej z jaskiń chrześcijanie mieli ukryć się przed muzułmanami. Pod przewodnictwem Pelaya i wzywając opieki Maryi pokonali oni następnie nieprzyjaciela w bitwie. Tak rozpoczęła się rekonkwista, czyli odzyskiwanie ziem spod panowania muzułmanów, która miała potrwać kilka wieków. Od zwycięskiej bitwy szybko zaczął się szerzyć kult Santiny, jak popularnie nazywana jest Matka Boża z Covadongi. Król Alfons I polecił zbudować w jaskini małą kaplicę, a opiekę nad nią powierzył benedyktynom. Covadonga stała się ważnym miejscem pielgrzymkowym. W 1989 r. sanktuarium odwiedził Jan Paweł II.

Uroczystej Mszy, w której udział wzięły władze Księstwa Asturii oraz liczni pielgrzymi, przewodniczył dzisiaj abp Jesús Sanz Montes z Oviedo. W homilii zwrócił uwagę, że już samo położenie Covadongi zachęca do otwartości na innych i gościnności, której wzorem jest Maryja. Jest to szczególnie ważne w czasie panującego kryzysu. Arcybiskup wezwał wszystkich do większej solidarności ewangelicznej, szczególnie wobec najbardziej potrzebujących. Po Mszy rozpoczęły się tradycyjne tańce, zabrzmiały charakterystyczne kobzy i zapachniało słynną fabadą z Asturii, czyli swego rodzaju fasolką po bretońsku.

Kubańczycy natomiast w dzisiejsze święto Narodzenia Matki Bożej czczą swą narodową patronkę, Pannę Miłosierdzia z Cobre. Wpisuje się to w trwające do 5 stycznia 2013 r. obchody Roku Jubileuszowego w czterechsetlecie znalezienia Jej figurki. W ich ramach karaibską wyspę odwiedził w marcu Ojciec Święty. W całym kraju odbywają się procesje, nabożeństwa, koncerty. Zezwolenie komunistycznych władz na manifestacje religijne w miejscach publicznych jest na Kubie nowością ostatnich lat, związaną też z obu papieskimi wizytami, Jana Pawła II i Benedykta XVI. To samo powiedzieć można o nadanym wczoraj przez państwową telewizję 42-minutowym programie o jubileuszu Matki Bożej z Cobre. Złożyły się nań m.in. wywiady z przedstawicielami Kościoła, w tym z przewodniczącym kubańskiego episkopatu.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg