Sytuacja w Syrii z każdą godziną staje się coraz bardziej poważna.
Przedstawiciele Caritas Italia poinformowali, że stracili kontakt z szefem tej humanitarnej organizacji w Syrii. Ostatnia wiadomość od ks. Antoina Audy brzmiała: „Moje miejsce jest przy wiernych, nie mogę i nie chcę ich opuścić”.
Przedstawiciele włoskiej Caritas podkreślają, że w Syrii coraz częściej jesteśmy świadkami nie tylko walki między dwoma przeciwnymi frakcjami, ale prawdziwych zamachów terrorystycznych wymierzonych w chrześcijan i innych przedstawicieli mniejszości religijnych w tym kraju. W tej sytuacji potrzeba jeszcze większej solidarności, zarówno tej materialnej jak i modlitewnej.
Podczas gdy w obliczu eskalacji przemocy coraz więcej chrześcijan ucieka z Syrii, Kościół prawosławny apeluje do wiernych, by pozostali w ojczyźnie. To wezwanie do nieporzucania Syrii znajduje się w przesłaniu, jakie Benedykt XVI otrzyma w czasie swej wrześniowej pielgrzymki do Libanu.
„Odrzucamy wszelkie formy emigracji, jako odpowiedź na kryzys Bliskowschodni. Odżegnujemy się jednocześnie od tych wszystkich, którzy wzywają chrześcijan, by z powodu obecnej sytuacji opuścili region”. Pod tą deklaracją podpisał się Synod Kościoła syryjskoprawosławnego, a także przedstawiciele obecnych w Syrii greckoprawosławnych i Ormian. W przesłaniu wskazuje się na znaczenie obecności chrześcijan w tym regionie Bliskiego Wschodu.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.