Prezydent nie może wpływać na przebieg postępowania koncesyjnego - czytamy w liście z Kancelarii Prezydenta, który otrzymał bp Wiesław Mering.
To odpowiedź na prośbę przewodniczącego Rady KEP ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego, by Bronisław Komorowski pomógł w rozwiązaniu sporu wokół miejsca dla TV TRWAM na cyfrowym multipleksie. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nie przyznała toruńskiej stacji takiej koncesji.
List do biskupa Meringa podpisał szef Kancelarii Prezydenta, min. Jacek Michałowski. Powołał się on na zasady praworządności oraz podziału władz, zawarte w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, zgodnie z którymi "prezydent nie może w żaden sposób wpływać ani na przebieg postępowania koncesyjnego przed Krajową Radą Radiofonii i Telewizji, ani też na tok sprawy rozpatrywanej przez niezawisły sąd".
List z Kancelarii jest odpowiedzią na prośbę biskupa włocławskiego, z którą zwrócił się on 23 lipca br. do prezydenta o pomoc w rozwiązaniu sprawy przyznania koncesji na multipleksie dla TV Trwam i zachęcił, by zaproszenie Benedykta XVI do Polski stało się okazją do rozwiązania konfliktu wokół tej stacji.
Publikujemy odpowiedź Kancelarii Prezydenta RP na list bp. Wiesława Meringa:
Szanowny Księże Biskupie,
Dziękuję za list Księdza Biskupa, skierowany do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego. Jednocześnie ze zdziwieniem konstatuję fakt, iż list nabrał po publikacji w gazecie charakteru listu otwartego, co jak mniemam nie było intencją autora.
Pan Prezydent z uwagą zapoznał się ze stanowiskiem Księdza Biskupa w sprawie decyzji Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji dotyczącej kwestii przydzielenia Telewizji Trwam koncesji na nadawanie na multipleksie cyfrowym.
Uprzejmie informuję, że Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji jest niezależnym, konstytucyjnym organem państwa, a jej zasady działania regulują ustawy. Oczekiwanie uzyskania uprawnień do korzystania z multipleksu wymaga spełnienia jasno określonych kryteriów. Odwołania od decyzji Rady mogą być wnoszone na drodze sądowej, z której to możliwości nadawca Telewizji Trwam, Fundacja Lux Veritatis, skorzystała. Z tego, co Panu Prezydentowi wiadomo, postępowanie administracyjne, w ramach którego Fundacja dochodzi swoich praw, nie zostało jeszcze zakończone.
Przestrzegając zasady praworządności oraz zasady podziału władz, zawartych w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, Pan Prezydent nie może w żaden sposób wpływać ani na przebieg postępowania koncesyjnego przed Krajową Radą Radiofonii i Telewizji, ani też na tok sprawy rozpatrywanej przez niezawisły sąd.
Z wyrazami szacunku
Jacek Michałowski
Szef Kancelarii Prezydenta
Rzeczypospolitej Polskiej
Warszawa, 22 sierpnia 2012 roku
List ks. bp. Wiesława Meringa do Pana Jacka Michałowskiego, Szefa Kancelarii Prezydenta RP:
Szanowny Panie Ministrze,
Bardzo dziękuję za list. Wprawdzie jego treść jest powtórzeniem bałamuctw, które szerzy Pan Dworak i Ska; rozumiem jednak, że Pan Prezydent nie chce włączyć się w sprawę. Innych skojarzeń nie dopuszczam, by nie stracić resztek zaufania do władzy, której Pan Prezydent jest symbolem.
Mój Diecezjanin zacytował mi otrzymaną niedawno odpowiedź Kancelarii na swój list: „Pan Prezydent na pewno weźmie pod uwagę pańskie sugestie przy podejmowaniu decyzji…”
Ufam, że powyższa wypowiedź dotyczy milionów Polaków, którzy na poruszany problem patrzą inaczej niż Kancelaria.
I ja zapewniam o szacunku
Wiesław Mering
Biskup Włocławski
Włocławek, dnia 29 sierpnia 2012 r.
Papież: - Kiedy spowiadam, pytam penitentów, czy i jak dają jałmużnę.
„Każe płacić nieszczęśliwym ubogim, którzy nie mają niczego, rachunek za brak równowagi”.
Czy za drugim razem będzie lepiej?- zastanawia się korespondent niemieckiej agencji katolickiej KNA.
Papież Franciszek po raz kolejny podkreślił znaczenie jedności chrześcijan.
Papież przyjmujął na audiencji kierownictwo Fundacji Papieskiej Gwardii Szwajcarskiej.