Europejski Kongres Rodzin rozpoczął się w Trnawie na Słowacji. Jego organizatorami są krajowe Stowarzyszenie Rodzin Chrześcijańskich, episkopat tego kraju i miasto Trnava. Wydarzenie wpisuje się m.in. w obchodzony na Słowacji Rok Świętych Cyryla i Metodego i zakończy się w sobotę.
Przedstawiciele organizacji należących do Europejskiej Federacji Stowarzyszeń Rodzin Katolickich spotykają się w pałacu arcybiskupów trnawskich by pochylić się nad tematem: „Kultura i moralność rodziny w globalnym społeczeństwie”.
Prócz niezwykle uroczystej oprawy organizacyjnej, począwszy od podniosłego otwarcia Kongresu i prezentacji delegatów, przygotowano bogaty program. Składa się na niego niemal czterdzieści referatów, seminaria i panele tematyczne uwzględniające niemal wszystkie problemy związane z rodziną żyjącą w dzisiejszym skomplikowanym świecie. Przewidziano też kilkugodzinne wyjazdy edukacyjne do Bratysławy, Nitry i w okolice Trnawy i oczywiście codzienną Eucharystię. Wśród prelegentów i prowadzących seminaria jest także Polka Teresa Kapela, znana działaczka ruchów promujących i wspierających rodziny wielodzietne. Wystąpi też ks. prof. Tadeusz Zasępa, rektor Uniwersytetu Katolickiego w Rużomberku.
Trzeba zaznaczyć, iż możliwość organizacji tak dużego i prestiżowego wydarzenia to ogromne wyróżnienie dla działającego od 1969 roku na Słowacji Ruchu Rodzin Chrześcijańskich (HKRSR – Hnutie Kresťanských Rodín Slovenskej Republiky). Ruch ten to inicjatywa i dzieło świeckich katolików, od początku do dziś animowany przez tych samych małżonków Marię i Vladimira Ďurikovčów. Istniejące przez całe lata w warunkach konspiracji, przetrwało do czasów wolności i ma ogromne zasługi w promowaniu chrześcijańskiego modelu rodziny, formacji narzeczonych i samych małżonków. To jedyne na Słowacji stowarzyszenie organizujące przez dziesiątki już lat kursy przedmałżeńskie i rekolekcje małżeńskie. Od 1991 roku jest członkiem europejskich i światowych stowarzyszeń rodzin katolickich.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.