Kard. Dziwisz: Módlcie się za parlamentarzystów

"Naród, w większości wierzący, ma prawo do praw nieskażonych kompromisami"

10 tys. osób wyruszyło 6 sierpnia ze wzgórza wawelskiego na Jasną Górę. 32. Krakowską Pieszą Pielgrzymkę zainaugurował kard. Stanisław Dziwisz Mszą św. Metropolita krakowski powierzył modlitwie pielgrzymów oraz parlamentarzystów, którzy przygotowują się do ustanawiania praw, dotykających najwyższych wartości moralnych. „Naród polski, w zdecydowanej większości wierzący, ma prawo do dobrych i sprawiedliwych praw, nieskażonych kompromisami” - powiedział kardynał.
W homilii w święto Przemienienia Pańskiego kard. Stanisław Dziwisz mówił, że w dzisiejszym świecie ukrzyżowany i zmartwychwstały Pan potrzebuje odważnych i wiarygodnych świadków swojej miłości, swojego zwycięstwa nad mrocznymi siłami zła i śmierci. „Dzisiejszy świat czeka na nową ewangelizację, pomimo dwóch tysięcy lat nieprzerwanej, misyjnej działalności Kościoła” - podkreślił. „Każde pokolenie, każdy człowiek musi na nowo przyjąć Jezusa jako Zbawiciela i Pana. Tego łańcucha wiary nie można przerywać, bo w jego miejsce wkracza bezsens i pustka” - dodał.

Zdaniem hierarchy, tymczasem na naszych oczach, w naszych środowiskach tyle osób urządza sobie życie tak, jakby Bóg nie istniał, jakby Jezus nie miał im nic do powiedzenia, do zaofiarowania. „Przeżywamy w tym roku prawdę, że Kościół jest naszym domem, ale przecież dla wielu ludzi te słowa już nic nie znaczą, a Kościół jest przez nich odbierany nie jako dom przyjazny człowiekowi, ale jako instytucja krępująca jego wolność, zagrażająca jego autonomii” - zaznaczył kardynał. I pytał: czy chcemy pogodzić się z takim stanem rzeczy, z taką zdeformowaną wizją chrześcijaństwa? Czy może nam być obojętny los tylu naszych braci i sióstr, którzy przecież poza Chrystusem i Jego Kościołem nie odnajdą sensu życia i motywów nadziei?

Według metropolity krakowskiego, nowa ewangelizacja wymaga ludzi głębokiej wiary, dlatego powinniśmy ją zacząć od siebie. „Fundamentem ewangelizacji jest żywa więź z Jezusem Chrystusem. Nikt i nic tego nie zastąpi” - podkreślił. I dodał, że tym przekonaniem kierował się Benedykt XVI, ogłaszając Rok Wiary.

Kard. Dziwisz powiedział, że wędrówka, którą rozpoczynają dzisiaj pielgrzymi będzie im przypominać, kilometr po kilometrze, godzina po godzinie, że całe nasze życie jest pielgrzymowaniem, a zawierzyć siebie Chrystusowi to znaczy wyruszyć w drogę, aby siebie i innych „wyprowadzić z pustyni ku przestrzeni życia. Oto nasza misja” - mówił.

Kardynał zwrócił się do pielgrzymów, aby obok własnych osobistych intencji, modlili się w intencji Benedykta XVI, Kościoła i Ojczyzny. „Będziecie dziękować Bogu za dar beatyfikacji Jana Pawła II i modlić się o jego kanonizację, by nadal był dla ludu Bożego na całym świecie przewodnikiem na drogach wiary, nadziei i miłości” - mówił.

„Powierzam wam jeszcze jedną ważną sprawę, która będzie decydować o przyszłości naszego narodu, o jego chrześcijańskim obliczu” - zwrócił się do pielgrzymów hierarcha. „Nasz parlament przygotowuje się do ustanawiania praw, dotykających najwyższych wartości moralnych. Polecam waszej pielgrzymiej modlitwie parlamentarzystów, aby okazali się ludźmi sumienia – prawego sumienia, kierującego się prawem naturalnym, którego wyrazem są Boże przykazania” - podkreślił metropolita krakowski.

„Módlmy się, aby w podejmowaniu odpowiedzialnych decyzji kierowali się zasadą dobra, a nie mniejszego zła. Naród polski, w zdecydowanej większości wierzący, ma prawo do dobrych i sprawiedliwych praw, nieskażonych kompromisami” - powiedział kardynał.

Pielgrzymi niosą relikwie bł. Jana Pawła II. Według organizatorów w pielgrzymce udział bierze w sumie ok. 10 tys. osób. Zakończy się ona 11 sierpnia o godz. 19 Mszą św. na Wałach Jasnogórskich oraz Apelem Jasnogórskim.

W tegorocznej pielgrzymce uczestniczy ok. 1300 osób z ruchu Comunione e Liberazione (Komunia i Wyzwolenie) m. in. z Włoch, Francji, Hiszpanii i Szwajcarii. Na trasie pielgrzymki pątników odwiedzi kard. Stanisław Dziwisz.

Inicjatywa pielgrzymowania krakowskiego jest kontynuacją „Białego Marszu”, zorganizowanego 17 maja 1981 r., po zamachu na Jana Pawła II. Wówczas studenci Krakowa zorganizowali w duchowej jedności z Ojcem Świętym „Biały Marsz”. Przeszedł on 17 maja 1981 roku z Krakowskich Błoń - miejsca Mszy św. odprawionej przez Jana Pawła II w czasie pierwszej pielgrzymki do Ojczyzny - do Rynku Głównego, gdzie metropolita krakowski kard. Franciszek Macharski odprawił Mszę św. Kilkaset tysięcy studentów, młodzieży i mieszkańców Krakowa modliło się wówczas w intencji Ojca Świętego. Idea „Białego Marszu” doprowadziła do zorganizowania Pieszej Pielgrzymki z Krakowa do Częstochowy na Jasną Górę.

«« | « | 1 | » | »»
 • Sławoj1979
  06.08.2012 13:49
  Księżę Kardynale, a gdzie byłeś jak sikano na Krzyż w Warszawie? Gdzie byłeś jak parlamentarzyści znęcali się psychicznie nad Polakami, nad śp. Prezydentem Lechem Kaczyńskim? słuchaczami Radia Maryja itp?
  My się będziemy modlić za Parlamentarzystów a pan Jarosław Wałęsa deklaruje że jest chrześcijaninem a żyje w związku cywilnym i jest za związkami partnerskimi. Czy Ksiądz Kardynał raczy napopmniec Go osobiście?
 • Dymitr
  06.08.2012 14:21
  Ani Agaton ani Słowoj1979 nie czytają ze zrozumieniem. I z przykazaniem miłosci Boga i bliźniego są na bakier.
 • pl
  06.08.2012 15:04
  "Pan potrzebuje odważnych i wiarygodnych świadków swojej miłości". "Czyńcie więc i zachowujcie wszystko, co wam polecą, lecz uczynków ich nie naśladujcie".
 • andrzej gocko
  26.10.2012 23:06
  Imię i nazwisko: ANDRZEJ GOCKO
  E-mail: PUMA8883@WP.PL
  Treść: SŁOWA JANA PAWŁA II NA WESTERPLATTE NIE WOLNO ZDERTYZEROWAĆ WSZYSCY ZA JEDNEGO JEDEN ZA WSZYSTKICH GOCKO ANDRZEJ WZOROWY ZOŁNIERZ WOJSKA POLSKIEGO NIE DAŁ DOKUMENTOW DO RZESZOWA DO NACZELNEGO SADU OPRACOWANE PRZEZ GOCKA JAROSŁAWA OJCA I BIEGŁEGO SADOWEGO ROMANA LISA W 1998 ROKU ZA TO LUDZIE BEDA SIE ZGADZAC WOJSKO POLSKIE MA MA PE KATESTRALNA 444/5 KSIEGA WIECZYSTA 849 OBREB 87JEST KŁAMANA RZADZACY POLSKA MAJA OGRODZENIE STOI POŁ NA POŁ NIE JEST WYJASNIONY DWIE GRANICE DZIAŁKI 214/2 OBREB 97 KSIEZA MAJA DOM NA SKALE KTORY GŁOSIŁ JAN PAWEŁ II WYBUDOWANY RZESZOWSKA UCHWAŁA DLATEGO NIE MA UCZCIWEGO NUMERU DOMU NA UL SUCHARSKIEGO W PRZEMYSLU SADY I PROKURATURA MA UL SUCHARSKIEGO DWA PLANT ZAGOSPODAROWANIA TERENU RZESZOWSKI I PRZEMYSKI MIAŁA BYC DROGA WOJEWODZKARZESZOWSKI PLAN ZAGOSPODAROWANIA BY BYŁ PRZEMYSL WOJEWODZTWEM ALE ZAMIAST MOSTU ZROBILI NASYP I JEST DROGA MIEJSKA PRZEMYSKA UCHWAŁA ROZWIAZAŁA WOJEWODZTWA DLATEGO SAMOWOLKI BUDOWLANE JEST ZWEZONA DLATEGO NIE JEST NAZWA UL MAJ HENRYKA SUCHARSKIEGO GOCKO ANDRZEJ WZIOŁ WSZYSTKO NA SIEBIE PO SMIERCI OJCA W 1998 ROKU DLATEGO CIERPIAŁ ZA PRAWDE TAK LUDZIE ZYJA BT WYJASNILI NA GRUNCIE TYLE LUDZI BY NIE POGINEŁO BO CHCIELI RZADZIC GOCKO ANDRZEJ WZOROWY ZOŁNIERZ WOJSKA POLSKIEGO BRONI PIECZATKI BIEGŁYCH SADOWYCH I WARSZAWSKA PIECZATKE MAPA ROBOCZA NIE WYJASNIONA W 1992 ROKU PROSZE JAK BEDA NISZCZYC WIZJE LOKALNE ZREALIZOWAC Z GOCKIEM ANDRZEJEM MA DOWOD NA GRUNCIE W DOKUMENTACH I BLIZNY NA SOBIE NA UL SUCHARSKIEGO 60 TYMCZASOWY NUMER DOMU W PRZEMYSLU TRZEBA TO UDOWODNIC ZEBY BYŁO DOBRZE W POLSCE I NA CAŁYM SWIECIE MATKA BOSKA KROLOWA POLSKI NIE LUBI KŁAMSTWA I BOG I JEZUS CHRYSTUS I WOJSKO POLSKIE I TRYBUNAŁ KONSTYTUCYJNY POLSKI KONIEC SWIATA MIAŁO SIE ZACZAC OD MIASTA PRZEMYŚLA LUDZIE BY SIE NIENAWIDZILI JAK BY NACZELNY SAD ADMINISTRACYJNY PROWADZIŁ SPRAWE W RZESZOWIE PO SMIERCI GOCKA JAROSŁAWA OJCA W 1998 ROKU GOCKO JAROSŁAW OJCIEC ZBIERAŁ WSZYSTKIE DOKUMENTY O ROKU 1979 DO 1998 WYCIAGNOL CALA PRAWDE I ZABLOKOWAL GOCKO ANDRZEJ O ROKU 1998 DO ROKU 2010 DAWAL DOKUMENTY GOCKA JAROSLAWA ZEBY NA GRUNCIE UDOWODNINI ALE NIE UDOWODNILI TYLKO ZMIENIALI DOKUMENTY I ROBILI PO SWOJEMU ZA TO GOCKO ANDRZEJ MA DOWOD NA GRUNCIE GOCKO JAROSLAW I GOCKO ANDRZEJ WIDZIELI TO I NIECHCIELI NA GRUNCIE POKAZYWAC NIE ROZMAWIALI Z GOCKO JAROSLAWEM OJCEM A SYNA GOCKA ANDRZEJA NISZCZYLI OD ROKU 1992 I DLATEGO GOCKO JAROSLAM NIE DOKONCZYL NA GRUNCIE BO NIE BYLO TYLE PIENIEDZY ZEBY DLUG URATOWAC
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.