Setki tysięcy ludzi w "angolańskim Lourdes"

Około pół miliona angolańskich katolików gościło w niedzielę w trzytysięcznym miasteczku Muxima, głównym sanktuarium maryjnym kraju. Przez cały weekend Muximę zapełniali uczestnicy największej w kraju pielgrzymki, zorganizowanej przy pomocy władz.

Miasteczko leżące 130 km od stolicy kraju Luandy, słynie z cudownej figurki Matki Bożej z Muximy, nazywanej "Mama Muxima". Od XIX wieku jest to otaczany największą w Angoli czcią wizerunek Maryi. "Muxima ma potencjał, by stać się sanktuarium o światowej sławie, jak portugalska Fatima czy Lourdes we Francji" - uważa rektor sanktuarium, ojciec Albino Reyes Gonzales.

Biały kościół, gdzie znajduje się figurka, pochodzi z XVI wieku, gdy rozpoczęła się portugalska kolonizacja Angoli. Stoi w parku narodowym Kisama na brzegu rzeki Kuanzy. Nad miasteczkiem góruje stara forteca z czasów portugalskich, którą rząd Angoli chciał wpisać na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

W Muximie w czasie weekendu wierni uczestniczyli w mszach i czuwaniach modlitewnych. Kiedyś zwyczajową prośbą do "Mama Muxima" był urodzaj, dziś ludzie modlą się o zdrowie, a także o znalezienie pracy. Problemy socjalne dotykają większość mieszkańców Angoli, gdzie dopiero w 2002 roku zakończyła się trwająca 27 lat wojna domowa.

Od kilku lat Muxima korzysta z polityki odbudowy infrastruktury ogłoszonej przez rząd. W zeszłym roku otwarto wielki most na Kuanzie, w tym roku wyremontowano dwie drogi do miasteczka. Za bezpieczeństwo pielgrzymów podczas tegorocznego spotkania także odpowiadają władze, bo jak tłumaczy biskup Joaquim Feirreira Lopes, zwierzchnik diecezji Viana, gdzie leży Muxima, Kościół nie ma środków, by zorganizować uroczystości samodzielnie.

Tradycyjnie pielgrzymka do Muximy odbywa się w pierwszy weekend września. W tym roku została przesunięta na wcześniejszy termin z powodu wyborów parlamentarnych zaplanowanych na 31 sierpnia. Będą to trzecie wybory od 1975 roku, kiedy Angola uzyskała niepodległość. Kościół katolicki apeluje do wiernych, by poszli do urn, podkreślając, że wybory muszą być przejrzyste i demokratyczne.

«« | « | 1 | » | »»
  • Savonarola
    05.08.2012 21:20
    Jasnogorskiej pani przybyla konkurencja-jakies nowe "cudowne i laskami slynace" wcielenie. Polacy nie dadza sie nabrac na jakas afrykanska wersje,poza tym wszyscy wiemy,ze Maryja jest w niebie,a do nieba tak samo daleko ,czy to z Afryki,czy z Czestochowy.
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.