Po Ogólnopolskich Spotkaniach Trzeźwościowych

Prawie 30 tys. osób uzależnionych, ich rodziny oraz przyjaciele uczestniczyło w zakończonych 29 lipca 20. Ogólnopolskich Spotkaniach Trzeźwościowych „Mityng pod gwiazdami”, zorganizowanych w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu Starym.

Uczestnicy przybyli niemal z każdego zakątka naszego kraju. Były osoby z Lublina, Krakowa, Wrocławia, Łodzi, Gdańska i Szczecina. Pojawili się także goście z zagranicy, wśród nich Radek, który na spotkania trzeźwościowe do Lichenia przyjeżdża z Hamburga.Spotkania rozpoczęły się w piątek. O godz. 18:00 w kaplicy Trójcy Świętej w dolnej części bazyliki rozpoczął się pierwszy mityng z udziałem Dorosłych Dzieci Alkoholików. W sobotę rano tradycyjnie uczestnicy spotkań wzięli udział w Drodze Krzyżowej alejkami sanktuarium.

Dla Grażyny z Białogardu jak i dla większości z osób, które przybywają do Lichenia, spotkania trzeźwościowe to nieodłączna część ich trzeźwego życia.Osoby uzależnione mogły skorzystać z rozmowy z psychologami oraz terapeutami uzależnień, których do Lichenia na tę okazję przyjechało 50, a w konfesjonałach na wiernych czekało ok. 50 kapłanów. Ponadto swoją pomoc oferowało 100 wolontariuszy, którzy w przeszłości zmagali się problemem uzależnienia, a teraz sami pragną nieść pomoc potrzebującym.

Początki licheńskich spotkań trzeźwościowych sięgają początku lat 90-tych ubiegłego wieku. „Kiedy w marcu 1993 roku wracaliśmy z takich spotkań w Częstochowie na Jasnej Górze, ja byłem wtedy początkującym abstynentem - wspomina początki licheńskich spotkań trzeźwościowych ks. Stanisław Kowalski, który od 20 lat jest trzeźwiejącym alkoholikiem.Kulminacyjnym punktem Ogólnopolskich Spotkań Trzeźwościowych w Licheniu była Msza św. przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Licheńskiej, której przewodniczył ordynariusz diecezji włocławskiej bp Wiesław Alojzy Mering. W trakcie Mszy św. uhonorowano osoby, które przyczyniły się do utworzenia licheńskich spotkań trzeźwościowych.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama