Prezydent Bronisław Komorowski zaprosił papieża Benedykta XVI do złożenia wizyty w Polsce - poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta.
Jak podano, Komorowski wystosował do papieża list, w którym podkreślił, że Polacy z wdzięcznością i wzruszeniem wspominają pierwszą pielgrzymkę Benedykta XVI do naszego kraju w 2006 roku.
"Będziemy zaszczyceni i szczęśliwi, mogąc ponownie podejmować Ojca Świętego w naszej Ojczyźnie, dzieląc się z Nim naszymi radościami i troskami" - napisał Bronisław Komorowski.
W październiku 2010 roku podczas wizyty w Watykanie prezydent zaprosił Benedykta XVI do Polski. Jak podkreślał, zaproszenie to ma charakter stały.
Natomiast oficjalne zaproszenie dla Benedykta XVI do złożenia oficjalnej wizyty w Polsce było tematem majowego spotkania prezydenta z przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski abp. Józefem Michalikiem.
Według podawanych wówczas informacji papież miałby odwiedzić nasz kraj w 2015 r. z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski i Światowych Dni Młodzieży. Wprawdzie wypada ona w 2016 r., ale obchody zaczną się rok wcześniej.
Sekretarz Konferencji Episkopatu Polski bp. Wojciech Polak ocenił w rozmowie z PAP, że zaproszenie, które skierował Komorowski do papieża, to "ważny gest pana prezydenta w stronę Ojca Świętego Benedykta XVI". "Wiemy, że pan prezydent powołuje się na poprzednią pielgrzymkę, która w jego ocenia była niezwykle ważna" - powiedział bp Polak.
Przypomniał, że KEP skierowała już do Benedykta XVI zaproszenie związane ze Światowymi Dniami Młodzieży, które mogłyby się odbyć w Polsce w 2015 r. Dodał, że na razie nie ma odpowiedzi Watykanu. Bp Polak podkreślił, że przygotowaniem ŚDM zajmuje się Papieska Rada ds. Świeckich, a oficjalne ogłoszenie kolejnego ich organizatora odbędzie się w 2013 r. podczas ŚDM w Rio de Janeiro.
Metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz powiedział PAP, że zaproszenie, które skierował do papieża prezydent, jest związane z obchodami 1050. rocznicy Chrztu Polski. "Na obchody 1000-lecia Chrztu Polski nie mógł przyjechać papież Paweł VI, bo nie wyraziły na to zgody władze komunistyczne. Dlatego też postanowiliśmy na obchody 1050. rocznicy zaprosić Ojca Świętego Benedykta XVI" - powiedział kard. Nycz. Podkreślił jednocześnie, że "jest to bardzo ładny gest ze strony prezydenta". "Jest więc wspólne zaproszenie Episkopatu Polski i głowy państwa" - zaznaczył metropolita warszawski.
Pytany, czy wiadomo, jakie miasta odwiedziłby papież podczas pobytu w Polsce, kard. Nycz odpowiedział, że jeszcze za wcześnie, by o tym mówić, ponieważ wizyta ta jest planowana na 2015 rok.
Benedykt XVI odwiedził już Polskę w maju 2006 roku. Głównym punktem czterodniowej pielgrzymki był pobyt w byłym niemieckim obozie zagłady Auschwitz-Birkenau. Papież odwiedził też miejsca bliskie swojemu poprzednikowi - Janowi Pawłowi II. Był w Warszawie, Częstochowie, Krakowie, Wadowicach, Kalwarii Zebrzydowskiej i Łagiewnikach.
Pielgrzymka odbyła się pod hasłem: "Trwajcie mocni w wierze". W każdym miejscu, które odwiedził, był bardzo serdecznie witany. Wierni skandowali: "Benedetto, Benedetto", "Kochamy Ciebie", a w Kalwarii Zebrzydowskiej papież usłyszał nawet "Wir lieben Dich".
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.