„Prawda ludzkiej miłości”. Taki tytuł nosi obszerny dokument, ogłoszony 4 lipca przez hiszpański episkopat. Zawiera on wskazania w odniesieniu do miłości małżeńskiej, ideologii gender i prawodawstwa dotyczącego rodziny.
Biskupi Hiszpanii przypominają, że niejednokrotnie zwracali już uwagę na sytuację rodziny w obliczu propozycji ustawodawczych podważających wartość małżeństwa i szerzących wprost kulturę śmierci.
Obecnie są powody do nadziei, bo w szerokich kręgach hiszpańskiego społeczeństwa wartości życia i rodziny są bardziej cenione. „Musimy uznać, że do rozpowszechnienia się tej świadomości w znacznym stopniu przyczyniły się coraz liczniejsze ruchy i stowarzyszenia, które promują życie i rodzinę” – piszą biskupi.
Episkopat Hiszpanii zwraca jednak uwagę, że pomimo tych oznak nadziei w społeczeństwie nadal obecne są negatywne zjawiska, jak aborcja czy rozwody. Stoi za nimi szerzenie się pewnych przesłań ideologicznych i propozycji kulturowych, czego przykładem jest subiektywistyczne pojmowanie wolności jako niezależnej od prawdy. W dokumencie analizuje się ideologię gender, według której płeć można sobie wybierać i ją zmieniać. Prowadzi to do kultury, która nie rodzi życia, ale śmierć. Episkopat przestrzega też przed konsekwencjami, które ma dla prawa i zwłaszcza dla edukacji młodych pokoleń manipulowanie językiem, jak zmienianie definicji małżeństwa czy usuwanie pojęć ojcostwa i macierzyństwa. Wzywa zatem do poparcia dla prawodawstwa prorodzinnego i bardziej rodzinie i polityki demograficznej sprzyjającej zwiększeniu liczby urodzeń. Hiszpańscy biskupi stwierdzają ponadto, że najlepszą odpowiedź na ideologie i na kryzys małżeństwa daje nowa ewangelizacja.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.
Na portalu Vatican News w 53 językach, w tym w języku migowym.