Watykan mówi: Fits

Watykan i NASA mówią jednym głosem. Nazywa się on Fits. Jest to format komputerowy, w którym amerykańska Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej przechowuje swoje dane.

Kilka lat temu Stolica Apostolska zadecydowała, że użyje tego samego formatu do archiwizacji jednego z największych i najcenniejszych na świecie zbiorów rękopisów. Znajduje się on w Bibliotece Watykańskiej i liczy ponad 80 tys. pozycji.

Wybór formatu był o tyle ważny, że rękopisy to materiał bardzo delikatny. Ważne więc, by skanowania nie trzeba już nigdy więcej powtarzać. Biblioteka Watykańska była pierwszą na świecie tego typu instytucją humanistyczną, która zdecydowała się na wybór formatu używanego przede wszystkim w kosmosie. Dziś może się już podzielić swymi doświadczeniami. Uczyniła to w czasie czterodniowego sympozjum, które odbyło się na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim i spotkało się z wielkim zainteresowaniem specjalistów od konserwacji dóbr kultury.

Jak podkreśla Luciano Ammenti, koordynator służb informatycznych w Bibliotece Watykańskiej, wybór formatu Fits był poprzedzony długimi badaniami. Ostatecznie zadecydował właściwy dla Watykanu konserwatyzm.

„Zdecydowaliśmy się właśnie na niego, bo jest to jedyny format, który jest używany od ponad 45 lat i dlatego jako jedyny daje gwarancje długowieczności. Ponadto jest to tak zwany open source, czyli jest w pełni darmowy i w pełni podatny na modyfikacje. Inną ważną cechą jest fakt, że jest to format 64-bitowy, a zatem zapisane w nim pliki mogą być dowolnej wielkości. Taki był nasz wybór. Podczas tej konferencji chcieliśmy się podzielić naszymi doświadczeniami oraz usłyszeć, co na ten temat myślą przedstawiciele innych podobnych do naszej instytucji z całej Europy.
Fakt, że Biblioteka Watykańska wybrała ten sam format co NASA, spotkał się w środowisku zarówno ze zdumieniem, jak i dużym zainteresowaniem” – stwierdził informatyk z Biblioteki Watykańskiej.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama