Pomagają w potrzebie

Pomimo poważnego kryzysu gospodarczego Fundacja Pomoc Kościołowi w Potrzebie otrzymała w ubiegłym roku od swych darczyńców ponad 82 mln euro.

To o 5 mln mniej niż rok wcześniej – wynika z bilansu fundacji, przygotowanego przez 17 biur krajowych. Jednak dzięki pozyskanym darom można było wesprzeć ponad 4,5 tys. projektów w 145 krajach.

Głównym sektorem pomocy są prace budowlane. Przeznaczono na to 30 procent darów. Dzięki temu można było wybudować lub naprawić niemal 500 kościołów, 37 seminariów i 191 klasztorów. 15 procent budżetu przeznaczono na intencje mszalne, które w wielu krajach są dla kapłanów i misjonarzy jedynym źródłem utrzymania. W sumie przekazano prawie 1,2 mln intencji. Kolejne główne sektory pomocy to duszpasterstwo, formacja teologiczna, katechizacja i media.

Jednym z głównych beneficjentów Fundacji jest Ukraina. Trafiło tam niemal 5 mln euro. Katolicy w Indiach otrzymali pomoc o łącznej wartości 4,2 mln. euro. Za „Kościół w potrzebie” uznano też uczestników Światowego Spotkania Młodzieży w Madrycie. Fundacja sfinansowała im ponad 700 tys. egzemplarzy młodzieżowego katechizmu Youcat. Wszystko to było możliwe dzięki 600 tys. dobroczyńców, którzy swymi ofiarami zasilili budżet fundacji.

 

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama