Pomimo poważnego kryzysu gospodarczego Fundacja Pomoc Kościołowi w Potrzebie otrzymała w ubiegłym roku od swych darczyńców ponad 82 mln euro.
To o 5 mln mniej niż rok wcześniej – wynika z bilansu fundacji, przygotowanego przez 17 biur krajowych. Jednak dzięki pozyskanym darom można było wesprzeć ponad 4,5 tys. projektów w 145 krajach.
Głównym sektorem pomocy są prace budowlane. Przeznaczono na to 30 procent darów. Dzięki temu można było wybudować lub naprawić niemal 500 kościołów, 37 seminariów i 191 klasztorów. 15 procent budżetu przeznaczono na intencje mszalne, które w wielu krajach są dla kapłanów i misjonarzy jedynym źródłem utrzymania. W sumie przekazano prawie 1,2 mln intencji. Kolejne główne sektory pomocy to duszpasterstwo, formacja teologiczna, katechizacja i media.
Jednym z głównych beneficjentów Fundacji jest Ukraina. Trafiło tam niemal 5 mln euro. Katolicy w Indiach otrzymali pomoc o łącznej wartości 4,2 mln. euro. Za „Kościół w potrzebie” uznano też uczestników Światowego Spotkania Młodzieży w Madrycie. Fundacja sfinansowała im ponad 700 tys. egzemplarzy młodzieżowego katechizmu Youcat. Wszystko to było możliwe dzięki 600 tys. dobroczyńców, którzy swymi ofiarami zasilili budżet fundacji.
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.